zničená bytovka

První lidé mohou po výbuchu v Lenoře konečně domů, další stále čekají

Michaela Klárová
Michaela Klárová
Publikováno 6. 10. 2019
Téma:

Po čtyřech dnech se konečně vrátili do svých domovů obyvatelé jednoho z domů, který byl poškozený při čtvrteční explozi v Lenoře na jihu Čech. Další desítka lidí se ale do svých bytů vrátit nemůže. Při explozi, která jednu bytovku rozmetala, pravděpodobný žhář zemřel a devět lidí se zranilo.

Se slzami v očích se v neděli pan Maďar konečně vrátil domů. Po čtyřech dnech od výbuchu v sousedním domě. V jeho bytě už konečně teče voda, funguje elektřina a topení. Doteď nocoval u bratra. V neděli si opět lehne do své postele.

 

"Netěšil jsem se vůbec, protože mám ještě nevidomou mámu, těžce postiženou, špatně chodí, aby taky ta psychika byla u ní dobrá, protože jí je pětaosmdesát let," sdělil Pavel Maďar. Maminka pana Maďara stále leží v nemocnici. Domů se kvůli zdravotnímu stavu zatím vrátit nemůže.

 

Ostatní byty hned vedle domu, kterým ve čtvrtek otřásl silný výbuch, jsou zatím neobyvatelné. I v neděli tu měli řemeslníci plné ruce práce. Snažili se udělat to nejnutnější. Prozatím alespoň zakrývali rozbitá okna, aby do bytů nepršelo.

 

Kdy přesně se budou moci vrátit lidé do dalšího vchodu, který stojí v bezprostřední blízkosti domu, který explodoval, zatím není vůbec jasné.

 

 

"Ta pravá strana je prolitá vodou, jak se hasiči snažili zachránit ten vedlejší dům od toho požáru, takže tam je to hodně mokré," zhodnotil starosta Lenory Antonín Chrapan.

 

Dům, který zdemolovala exploze, musí jít podle statika k zemi. Za výbuchem s největší pravděpodobností stojí úmysl. Někdo podle policie v budově rozmístil propanbutanové lahve. Byl to zřejmě muž, který zemřel. Dalších devět lidí se zranilo, z toho dva vážně.
 

tn.cz / TV Nova