prvomájová tradice

První máj loni zamilovaným nepřál. Jak je to s kvetoucími třešněmi letos?

Žena pod rozkvetlou třešní
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
30.4. 2021 15:06
Téma:

Zatímco v předchozích letech byl problém v nížinách nalézt rozkvetlou třešeň k prvomájovému polibku, letos mají meteorologové pro zamilované páry dobrou zprávu. Vlivem chladného počasí se kvetení oproti normálu zpozdilo. Aktuálně tak nalezneme rozkvetlé třešně i v nížinách a pro tradiční polibek nemusíme jezdit do hor.

Předchozí roky byly v Česku ve znamení mírných zim a vysokých teplot v jarních měsících, proto, když nastal První máj, nebylo už většinou pod čím se líbat. Třešně už zkrátka odkvetly. Výjimkou byly horské oblasti, kde obecně panuje chladnější klima. Letos je ale situace jiná.

 

"Průměrné datum kvetení třešně ptačí spadá mezi 11. dubna a 6. května. Předešlé roky zaznamenaly počátky kvetení před 5. dubnem," poznamenal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). "Letos přinášíme dobrou zprávu. Za prvomájovým polibkem pod rozkvetlou třešní nebudete muset putovat do horských oblastí," oznámil.

 

Zima letos byla relativně dlouhá a ani v jarních měsících jsme se moc neohřáli. Obzvlášť duben byl oproti předchozím rokům studený, ve druhé polovině s sebou přinesl sníh i mráz. "Takové počasí je pro ovocné stromy výrazně lepší, protože v době vpádu studeného vzduchu nejsou ještě rozkvetlé. I přes tuto skutečnost jsme bohužel i letos u meruněk zaznamenali na některých lokalitách poškození květů," prozradil ČHMÚ.

 

 

A jak je to s třešněmi? V Lednici na jižní Moravě letos začala kvést 11. dubna a nyní je v plném rozkvětu. Například na stanici Sidonie (taktéž na jižní Moravě) se první květy objevily 15. dubna, tedy o 10 dní později než v loňském roce. V roce 2019 tam začala kvést dokonce už 3. dubna.

 

"Třešně jsou v nížinách rozkvetlé, ale vzhledem ke stále relativně nízkým teplotám vzduchu (zejména v noci) nestihnou odkvést. Ve středních polohách teprve velmi pozvolna rozkvétají," uvedl ČHMÚ. Pár dní se tak ještě můžeme těšit z rozkvetlých třešní.

 

Otázkou zůstává, jak to bude v příštích letech. "Výsledky dokládají, že možnost prvomájového polibku pod třešní začíná být v posledních letech v ohrožení, a to nejen v nížinách ale i středních polohách," upozorňují meteorologové.

 

Podívejte se na páteční předpověď počasí:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz