Sběr dat

Tady vyjí vlci. Vznikla unikátní mapa, šelem žije v ČR až 70!

Téma:

Přírodovědci vydali první mapu, která přesně popisuje aktuální výskyt vlků na českém území. Mapa je výsledkem ročního pozorování. Odhadem by se u nás mohlo vyskytovat až 70 těchto šelem.

Přírodovědci nakladli v Česku stovky fotopastí a při pozorování těchto krásných predátorů strávili mnoho hodin. Roční sběr dat jim pak umožnil vytvořit první přesnou mapu, kde vlci v Česku žijí.

 

 

Z mapy vyplývá, že do května loňského roku u nás žilo 10 vlčích smeček, 5 vlčích párů a jeden vlk samotář. Vlci vytvářejí smečky o 3 až 10 kusech a rychle se mění. Přírodovědci tak odhadují, že v českých a moravských lesích žije nyní na 70 vlků.

 

"Nejvíc vlků se vyskytuje v Čechách. Přicházejí především z Německa, ze západního Polska a na česko-rakouském pomezí," uvedl Miroslav Kutal, expert na velké šelmy.

 

 

Vědci Česká zemědělské univerzity plánují, že v březnu zástupce smeček šetrně uspí, očipují a vybaví telemetrickými obojky. "Abysme mohli přesněji sledovat pohyb vlků. Je to i částečná ochrana proti pytláctví a a slouží to k tomu, abysme získali dost informací. Třeba i o velikosti teritorií a podobně," dodal Kutal.

 

A pomůže to i zemědělcům. "Můžou předem upozornit, pokud se vlčí smečka pohybuje v blízkosti nějakých ohrad," doplnil Kutal.

Související témata:
reg TN.cz