Nebezpečí v Alpách

První oběti nové zimní sezóny, lavina připravila o život i horského vůdce

Lavina v Rakousku
Zdroj: Enex
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 16.12. 2019 11:22
Téma:

Lyžařská sezóna v Alpách sotva začala a už stála život čtyři milovníky sněhu a hor. Lavina během jediného víkendu usmrtila i zkušeného horského vůdce.

Víkend nalákal do Alp nadšené milovníky zimních sportů, domů se ale někteří z nich nevrátili. V neděli přišel v příhraničním údolí Kleinwalsertal v rakouských Alpách o život šedesátiletý lyžař z německého Allgäu. Podle informací webu merkur.de se pod mužem při lyžování utrhla lavina, ze které se mu již nepodařilo uniknout. S mužem byla i jeho manželka, ta lavině unikla a zůstala bez zranění. Ač svědci ihned zalarmovali záchranáře, muže se podařilo nalézt až po hodině v hloubce tři metry pod sněhem, pokusy o oživování již byly neúspěšné.

 

Laviny ohrožovaly životy již od listopadu. Počátkem prosince se utrhla i na Mont Blancu, zemřeli pod ní dva lyžaři.

 

 

Laviny řádily podle informací agentur ANSA a APA v neděli také v Itálii. V Jižním Tyrolsku se sesuv sněhu stal osudným dvaašedesátileté ženě z Brunecku, která se s přítelem vydala na sněžnicích na vysokohorskou procházku ve středisku Alpe di Siusi. Muž se ji okamžitě snažil vyhrabat ze sněhu rukama, bohužel byla příliš hluboko a nepodařilo se mu k ní dostat. Ač její tělo objevili přivolaní záchranáři zhruba po půl hodině, již nejevila známky života.

 

 Lavina překvapila také skupinu čtyř snowboardistů ve středisku Alagna Valsesia v italské oblasti Piemont. Dvojice mužů se dokázala ze sněhu dostat vlastními silami, třetí ale zůstal pod sněhem. Čtvrtému se povedlo před lavinou ujet a přivolat záchranu. Zavaleného mladíka se podařilo rychle lokalizovat i díky zařízení ARTVA, kterým byl vybaven. Z hloubky asi šedesáti centimetrů se snowboardistu povedlo vyprostit asi po padesáti minutách, byl stabilizován a ve velmi vážném stavu přepraven vrtulníkem do nemocnice v Borgosesie v provincii Vercelli. Zde bohužel zemřel.

 

Ani zkušený horský vůdce a člen italské horské služby neunikl smrti ve sněhu. V neděli ho překvapila lavina v oblasti Punta Fontana Fredda, ve výšce asi 2300 metrů nad mořem. Devětačtyřicetiletý muž vyrazil na skialpinistickou výpravu do Valle d'Aosta na severozápadě Itálie.

TN.cz