Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Pekelné horko

První oběti veder v Evropě: Tři lidé zemřeli, když se chtěli zchladit!

Evropu sužuje vlna extrémního vedra, teploty na většině míst překonaly rekordy a často dosahovaly hodnot blížících se 40 stupňům Celsia. Pořádné horko bylo například ve Francii, kde dokonce meteorologům teplotní mapa vyhodnotila zajímavý úkaz. Objevila se na ní smrtka.

Na několika místech Španělska dosahovaly už ráno teploty 29 stupňů, přes den mají mnohde překročit čtyřicítku. Na severu a v centrální části země tak budou o pět až deset stupňů vyšší, než je v těchto regionech v červnu obvyklé.

 

Až čtyřicetistupňová zažila také část Francie, jejíž úřady v předchozích dnech opakovaně vyzývaly zejména děti a starší lidi, aby ve vedrech zůstali doma. Paříž například nechala i v noci otevřené parky, aby si tam lidé večer mohli odpočinout. Stejně jako například Lyon informovala občany, kde jsou klimatizované veřejné prostory, například muzea. V Paříži a dalších městech pak začaly úřady zakazovat provoz starších aut či nákladních vozů, které produkují více emisí.


Ministerstvo školství kvůli horku odložilo na příští týden celostátní středoškolské zkoušky, které se měly konat ve čtvrtek a v pátek. Stovky škol a školek po celé Francii zůstanou v tyto dva dny zavřené.

 

 

Francouze vyděsil také pohled na teplotní mapu, na které se objevila smrtka. Ta předpovídá počasí na čtvrtek kolem druhé hodiny ráno, kdy by mělo být až 28 °C. Mapu zveřejnili meteorologové z portálu meteociel.fr

 

Smrtka se objevila na teplotní mapě

 

Od vyhlášení výstrahy pro jih Francie zemřeli na tamních plážích po koupání v moři tři senioři, uvádí na svém webu televize LCI. V pondělí nedaleko městečka Agde podlehl srdeční zástavě 70letý muž, když zrovna vycházel z vody. Podobný scénář se dvakrát opakoval v úterý, a to ve Frontignan-Plage a Carnonu. Zemřela 62letá žena a 75letý muž.


V Německu ve středu padl teplotní rekord pro měsíc červen. V braniborské obci Coschen, která leží na hranici s Polskem asi 140 kilometrů severně od Liberce, naměřili ve čtvrtek 38,6 stupně Celsia. To je nejvyšší teplota, jakou kdy Německo v červnu zaznamenalo.

 

Padl tak dosavadní rekord 38,5 stupně Celsia z roku 1947, který držela obec Bühlertal nedaleko francouzského Štrasburku. Nejvyšší teplotu v Německu dosud meteorologové evidovali v bavorském Kitzingenu v létě 2015, kdy naměřili 40,3 stupně.


Teplotní rekord pro červen padl také na západě Rakouska. Už v úterý v Tyrolsku naměřili rekordních 36,7 stupně Celsia, ve čtvrtek to bylo dokonce 37,5 stupně. 

 

 

Horko potrápilo i Itálii. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo na následující dva dny nejvyšší varování pro 16 měst, ve čtvrtek například pro Řím či Florencii, v pátek pro Milán, Turín či Benátky. Očekává se, že na severozápadě země teplota dosáhne až 41 stupňů.

 

Teploty mezi čtvrtkem a pátkem nemají podle deníku La Repubblica obdobu za posledních 100 let. Severně od Janova už naměřili 42 až 43 stupňů. Na vedro si stěžoval také papež. "Venku je příliš horko, příliš horko," řekl na poslední generální audienci před letní pauzou.

tn.cz / ČTK