VESMÍR

Helikoptéra Ingenuity má za sebou první úspěšný let na Marsu

Anna Křenková
Anna Křenková
Aktualizováno 20:55
19.4. 2021 12:25
Téma:

Minihelikoptéra Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Ingenuity poprvé v pondělí vzlétla z povrchu Marsu. Jedná se o vůbec první takový pokus na cizí planetě. Potvrzení, že se let zdařil, dorazil na Zem se zpožděním.

Mini vrtulník Ingenuity měl v pondělí za úkol uskutečnit svůj první let. Vše dopadlo podle představ a let se vydařil. Vrtulník letos v únoru přistál na povrchu Rudé planety spolu s vozítkem Perseverance.

 

Úspěšný let otevřel dveře budoucímu vývoji dalších strojů. Ty by mohly v budoucnu podrobněji zkoumat planety a pokročit k vývoji přepravy materiálu nebo lidí na cizích planetách. Perseverance a Ingenuity jsou součástí Mise Mars 2020.

 

 

První půlminutový test letu měl zvládnout hlavně jediné, a to dostat helikoptéru do vzduchu a následně s ní přistát. Kamera, která je součástí helikoptéry pomohla navigátorům udržet Ingenuity stabilní. Rover Perseverance celý vzlet zdokumentoval.

 

Jak let vypadal a jakou to způsobilo reakci v týmu NASA, na to se podívejte v reportáži TV Nova:

 

Úspěšný let budou následovat hned dva další. Ty budou mít za úkol otestovat možnosti helikoptéry. NASA se pokusí zjistit, zda Ingenuity zvládne uletět vzdálenost 50 metrů a vrátit se zpátky. Poté vzdálenost opět prodlouží.

 

V oblasti kráteru Jezero, kde Mise Mars 2020 probíhá, jsou extrémně mrazivé noci. Teplota během nich dosahuje až -90 stupňů Celsia. Úspěšné přežití těchto nocí bylo jedním z prvních milníků helikoptéry. První noc Ingenuity úspěšně zvládla na začátku dubna. Do té doby byla helikoptéra součástí roveru Perseverance, ze kterého čerpal veškerou energii.

 

 

NASA dokončí Misi Mars 2020 opět roverem Perseverance. Ten po dokončení letů bude pokračovat dál sám. Zamíří ke kráteru Jezero, kde bude zkoumat sedimenty a chemické stopy možných pradávných organismů.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
Anna Křenková TN.cz