Chemický útok v Sýrii

Hrůza v Sýrii: "Radši se udusit než bomby," říkala dívka panence

Dívka v uprchlickém táboře v Sýrii
Zdroj: Profimedia
Z Dúmy se lidé přesunuli do uprchlického tábora
Téma:

Lidé, kteří přežili údajný chemický útok v syrské Dúmě, poprvé popsali své utrpení. Mladé matce se podařilo dostat z domu dvě dcerky, venku ale hrozilo nebezpečí, že je zasáhnou bomby. Západ z nelidského útoku viní Asadův režim, podle odhadů zemřely desítky lidí.

Syřané, kteří na předměstí Damašku bydleli a podařilo se jim utéct, se uchýlili do provizorního uprchlického tábora. Právě tam je vyzpovídali reportéři amerického portálu CNN. Lidé popsali hrůzu, se kterou se museli zničehonic vypořádat.

 

V táboře pobíhala i dvojčata děvčátek, která trvala na tom, že si s sebou sbalí oblíbené hračky. Sedmiletá Malaz s sebou vzala blonďatou panenku a cestou jí šeptala: "Možná se udusíš, ale budeš v bezpečí před bombami," popsala matka dvojčat Umm Nour.

 

Posledních několik měsíců žila rodina ve sklepě svého domu v Dúmě. Tam také byli, když údajný chemický útok nastal. "Někdo zakřičel 'chemikálie' a já pocítila, jak se mi stahuje krk, tělo se nepohybovalo tak, jak jsem chtěla, a byla jsem vysátá," vypráví mladá Syřanka.

 

 

Z posledních sil dokázala své děti chytit za ruku a vyvést je nahoru po schodech. Ve čtvrtém patře uslyšeli údery bombových raket. "Bylo to, jako bychom se pohybovali mezi dvěma smrtmi. Chemický útok byl ve spodních patrech, ve vyšších nás zase mohly zasáhnout bomby," vybavuje si Umm Nour.

 

"Když jsme to ucítili, zvraceli jsme. Pusa se mi naplnila hlenem, nemohla jsem přestat kašlat. Dostali jsme se na kliniku, kde nám dali vodu a kyslík," doplnila 18letá Malak, jejíž čtyřměsíční ani tříleté dítě naštěstí nebyly v době útoku doma.

 

Její manžel Walid si do utečeneckého tábora přinesl i klíč od domu. "Vzal jsem ho s sebou. Možná se jednou budeme moct vrátit," doufá 23letý muž, který proti Asadově režimu bojuje s povstaleckými jednotkami.

 

 

Podle amerických expertů i nevládní organizace Bílé přilby zaútočil 7. dubna na město Dúma Bašár Asad chemickými zbraněmi, zřejmě chlorem a nervovým plynem. Ruští vyšetřovatelé oznámili, že na místě žádné stopy použití chemikálií nenašli. Na předměstí Damašku teď zamířili i odborníci z Organizace pro zákaz chemických zbraní. Obětí má být až 70.

 

Útok vyvolal bouřlivou reakci Západu. V noci na sobotu podnikly Spojené státy, Británie a Francie koordinovaný vojenský úder v Sýrii. Podle Pentagonu byla zasažena trojice vývojových a skladovacích center. Nálet si nevyžádal žádné oběti.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku:

epa TN.cz