Americký prezident

První prezident, který čelí druhému impeachmentu. Trump zatím mlčí

Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
Aktualizováno 20:13
14.1. 2021 6:44
Téma:

Sněmovna reprezentantů ve středu večer našeho času schválila ústavní žalobu proti Donaldu Trumpovi. Je vůbec prvním americkým prezidentem, který impeachmentu čelí podruhé. Pokud ho Senát odsoudí, bude následovat hlasování o zákazu další kandidatury do Bílého domu.

Američtí zákonodárci viní Donalda Trumpa z ponděcování ke vzpouře. Podle Sněmovny reprezentantů před týdnem vyprovokoval dav svých příznivců k útoku na budovu Kongresu, ve které se zrovna potvrzovalo vítězství Joea Bidena v prezidentských volbách.

 

Trump je prvním šéfem Bílého domu, jenž čelí už druhému impeachmentu. Krátce po středečním hlasování vydal prohlášení, o žalobě se ale ani slovem nezmínil, upozornila agentura AP

 

"Chci, aby to bylo jasné. Jednoznačně odsuzuji násilí, kterého jsme byli minulý týden svědky," řekl s tím, že "žádný jeho skutečný stoupenec nemůže podporovat politické násilí". Odpovědnost za útok na Kapitol odmítl už několikrát.

 

 

Sněmovna reprezentantů původně vyzvala viceprezidenta Mikea Pence k aktivaci 25. dodatku ústavy, podle kterého lze hlavu státu odvolat, pokud už není způsobila k výkonu prezidentské funkce. Pence, který předsedá Senátu, to ale odmítli.

 

Pro ústavní žalobu proti Trumpovi hlasovalo 222 členů Demokratické strany a 10 republikánských poslanců. Senát se jí ale bude zabývat až 19. ledna, Trump tak v úřadu předčasně neskončí. Pokud budou senátoři s impeachmentem souhlasit, pro Trumpa to bude pravděpodobně znamenat i zákaz podruhé se ucházet o křeslo v Bílém domě.

 

Sněmovna prokázala, že nikdo nestojí nad zákonem, ani prezident Spojených států ne. Donald Trump je jasnou a trvající hrozbou pro Spojené státy, uvedla předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

 

 

Ve Washingtonu mezitím vrcholí přípravy na inauguraci Joea Bidena 20.ledna. Kapitol se mění v pevnost, úřady vyzývají Američany, aby v den inaugurace zůstali doma. Událost přitom ve Washingtonu tradičně sledují statisíce lidí.

 

Kvůli pandemii koronaviru byl zrušen i tradiční inaugurační ples. Nahradí ho televizní speciál, kterým provede Tom Hanks. Na oslavu Bidenova nástupu do funkce v něm vystoupí třeba Jon Bon Jovi nebo Justin Timberlake.

 

FBI varuje před násilnými protesty během posledních dní Trumpovy vlády. Podrobnosti v reportáži TV Nova:

TN.cz