Anketa Zrušení karenční doby

První tři dny nemocenské opět placené? Navrhuje to ČSSD

Chřipka
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Téma:

Zaměstnanci by znovu mohli dostávat nemocenskou i za první tři dny, kdy jsou v pracovní neschopnosti. Za jednu z priorit to po svém zvolení předsedou ČSSD označil Jan Hamáček. Ve středu to sociálnědemokratičtí poslanci navrhli i ve sněmovně.

Podle sociálních demokratů vede tzv. karenční doba k tomu, že zaměstnanci onemocnění buď přecházejí, nebo si na vyléčení musí vzít dovolenou.

 

Anketa

Měly by být propláceny i první tři dny nemoci?

Hlasovalo 710 lidí.
"Pro ČSSD je naprosto nepřijatelné, aby byli zaměstnanci ve 21. století trestáni za to, že onemocní. Pokud ostatní strany tvrdí, že jim jde o vyšší životní úroveň občanů ČR, měly by náš návrh na proplácení prvních tří dnů nemocenské podpořit," řekl předseda ČSSD Jan Hamáček.

 

ČSSD chce, aby náhradu mzdy propláceli v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnavatelé. Sociální demokraté by jim kvůli tomu snížili sazbu nemocenského pojištění o 0,2 %, což by pro státní kasu představovalo výpadek 2,6 miliardy korun.

 

"Vzhledem k tomu, že jen za minulý rok je výběr nemocenského pojištění v přebytku 2,8 miliardy, to ale považujeme za přijatelné a zodpovědné řešení,“ dodává jedna z předkladatelek návrhu Kateřina Valachová.

 

 

Pro svůj návrh budou sociální demokraté hledat podporu. Jednoznačně pro zrušení karenční doby jsou komunisté. SPD požadovala, aby první tři dny nemocenské platil stát. Zcela proti jsou pravicové strany. Hnutí ANO se ještě nerozhodlo, jestli by takový návrh podpořilo nebo ne, vyplynulo z ankety webu Novinky.cz mezi politiky.

 

Podle šéfa ČSSD Jana Hamáčka se lidé s nízkými příjmy mohou kvůli karenční době dokonce dostat do existenčních problémů.

vbo TN.cz