před 155 lety

Jak vznikly cestovní kanceláře? První zájezd byl kvůli alkoholu

Dostavník
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Ačkoli by se mohlo zdát, že skupinové zájezdy jsou záležitostí několika posledních desetiletí, od jejich vzniku už uplynulo více než století a půl. A motivací nebylo nic jiného než alkohol.

Masová turistika v podobě pobytových zájezdů nejlépe u moře je fenomén, který mohl vzniknout až vybudováním dopravní infrastruktury a zlevněním letecké dopravy po druhé světové válce. Vynález organizovaného zájezdu, kdy si účastník prostřednictvím jediné platby předplatí dopravu, ubytování a popřípadě i stravu, je ale mnohem staršího data.

 

Důvodem tehdy nebylo v první řadě zprostředkovat lidem zážitky z nových míst, ale odradit je od konzumace alkoholu. Baptistický kazatel Thomas Cook, který za první zájezdem stojí, byl totiž vášnivým odpůrcem alkoholu a svým příznivcům chtěl nabídnout jiný způsob trávení času. A to se mu povedlo dokonale.

 

V ceně za jeden šilink byla zpáteční jízdenka otevřeným vozem třetí třídy z Leicesteru do Loughborough, chléb se šunkou a šálek čaje. Psal se rok 1841. Železniční společnost mu poskytla malou odměnu za prodané jízdenky. Cook a jeho skupina protialkoholních aktivistů tak vynalezli nový a záhy velmi úspěšný způsob cestování.

 

 

Jakožto zapálený abstinent a organizátor pochodů a shromáždění proti alkoholu začal Cook organizovat cesty po okolí i do vzdálenějšího Skotska. První zahraniční zájezd tak byl jen otázkou času. Před 155 lety, 17. května 1861, vyrazili klienti vlakem a lodí do Paříže, přičemž měli zajištěnou dopravu, ubytování i stravu. Tento zájezd se dnes považuje za první turistický zájezd v dnešním smyslu slova.

 

V roce 1866 organizoval zájezd do Ameriky, v roce 1869 do Egypta a v roce 1872 cestu kolem světa trvající 222 dní. Ta jistě nebyla pro každého, ale Cook přišel i s finančně mnohem dostupnější nabídkou. Značnou oblibu získaly výletní plavby po Nilu v Egyptě a také evropské destinace ve Švýcarsku nebo Itálii.

 

Cookův byznys se raketově rozrůstal. Již o pár let později měl kanceláře své firmy Thomas Cook & Son doslova po celém světě včetně Austrálie a Nového Zélandu. Ve svém oboru byl skutečným průkopníkem, klientům začal nabízet knižní průvodce, cestovní zavazadla či turistické boty. A i přes mnohé obtíže funguje tato průkopnická společnost dodnes.

Související témata:
mom TN.cz