Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bezpečnostní riziko?

Pryč s nimi! Část státních institucí se mobilů Huawei úplně zbaví

Prohlášení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého jsou technologie čínských firem Huawei a ZTE potenciálním bezpečnostním rizikem, vyvolalo ve státní správě poprask.

Ministerstva i další státní instituce teď narychlo řeší, jak se k celé záležitosti postavit a co s "nebezpečnými" smartphony a další technologií vlastně dělat. Třeba Úřad vlády či ministerstvo průmyslu volí nejradikálnější řešení - přístrojů od čínských firem se zbaví.

 

Zbavit se mobilů nařídil Úřadu vlády přímo premiér Andrej Babiš, stejně se zachová i ministerstvo průmyslu a obchodu.

 

Poslechněte si vyjádření Andreje Babiše:

 

"Já jsem zjistil před několika měsíci, že máme na úřadě vlády nějaké mobily od Huawei. Nevím, kde se tam vzaly. Zkrátka jsem nařídil, aby šly pryč," řekl dnes premiér Babiš ve Vídni, kde se účastní fóra Afrika-Evropa. Zároveň ovšem zkritizoval NÚKIB, který podle něj celou věc nezvládl.

 

Také ministerstvo průmyslu a obchodu v souvislosti s varováním NÚKIB stáhne všechna zařízení od Huawei používaná na úřadu. Vymění je za jiné značky. Přístroje Huawei vymění za jiné i ministerstvo zdravotnictví. Podle mluvčí úřadu Gabriely Štěpanyové používalo ministerstvo jen několik mobilů od Huawei.

 

 

Další úřady či státní firmy zatím upozornění vyhodnocují. "Varování analyzujeme," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nechal zmapovat situaci. "Na základě výsledků tohoto šetření a informace od NÚKIB učiní resort ministerstva obrany takové kroky, aby tyto telefony nebyly pro zaměstnance ministerstva obrany ani armády bezpečnostním ohrožením," uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva.

 

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) má nyní 120 telefonů a 184 modemů Huawei. "MMR celou skutečnost monitoruje a vyhodnocuje. V tuto chvíli stále platí podmínky soutěže veřejných zakázek, kdy se soutěží dle parametrů," uvedla mluvčí úřadu Veronika Vároši.

 

Podle ní je potřeba, aby NÚKIB vydal právně závazný dokument, kterým se pak budou úřady řídit. Ministerstvo dopravy podle Hany Kabourkové z tiskového oddělení úřadu má pouze několik telefonů od zmíněných značek, které bude průběžně obměňovat. "Dodavatele služeb vyzveme k prověření situace," uvedla.


Ministerstvo životního prostředí produkty Huawei a ZTE nepoužívá. "Podle nám dostupných informací nepředstavují riziko primárně mobilní zařízení, ale zásadní jsou komunikační a informační technologie v rámci celkové infrastruktury," doplnil Ondřej Charvát z tiskového oddělení úřadu.

 

Ministerstvo zemědělství zohlední situaci v nadcházejících tendrech, sdělil mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Nyní ale nemá od ZTE a Huawei žádnou infrastrukturu, jako servery nebo síťové prvky, a z používaných 910 mobilů úřadu je pouze 77 od Huawei. Úřad následně bude postupovat podle metodického pokynu NÚKIB.


Státní podniky Správa železniční dopravní cesty a České dráhy (ČD), které patří pod ministerstvo dopravy, budou postupovat v budoucnu podle pokynů ministerstva a vlády.

 

"Společnost České dráhy ovšem neprovozuje na zařízeních Huawei žádné systémy a informace, které by souvisely s bezpečností státu," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. Polostátní energetická firma ČEZ nyní podle mluvčího podniku Ladislava Kříže používá jednotlivá zařízení od Huawei, ale není mezi nimi žádná kritická informační infrastruktura. Firma postupuje podle doporučení NÚKIB a čeká na metodický pokyn úřadu.

 

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že nejde zdaleka jen o smartphony, ale například také o budoucí tendry či o používaná disková pole.

 

Poslechněte si rozhovor s Janem Hamáčkem:

 

Energetický gigant ČEZ nechtěl kauzu zatím komentovat s tím, že teprve vyhodnocuje praktické dopady vydaného varování. Ozvala se i bývalá ministryně obrany a místního rozvoje Karla Šlechtová, která na twitteru napsala, že informace o čínských výrobcích pro ni nejsou žádnou novinkou.

 

 

Huawei nicméně jakékoli pochybení důrazně odmítá a vyzval NÚKIB, aby předložil důkazy pro svá tvrzení.

 

ČTK TN.cz