Neshody na ministerstvu

Prymula má novou funkci, nastoupí v červnu. Vojtěch věří ve spolupráci

Roman prymula
Zdroj: TV Nova
Prymula bude vládním zmocněncem
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Publikováno 25. 5. 2020
Téma:

Epidemiolog Roman Prymula se stane vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Jeho pozici jednomyslně schválila vláda. Na ministerstvu zdravotnictví skončí k 31. květnu.

"Mohu říci, že vláda schválila jednomyslně ustanovení této pozice a pana profesora Prymulu na pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

 

Prymula z ministerstva zdravotnictví, kde působil jako náměstek, odejde ke konci měsíce. "Beru to jako fakt a věřím, že budeme spolupracovat i nadále. Ta oblast vědy a výzkumu, rozvoje inovací je důležitá a ta jeho role určitě svůj smysl má," podotkl Vojtěch.

 

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) pak upozornila, že se ministři zemědělství a zahraničí se vzdali každý jedné pozice vládního zmocněnce. "Celková bilance je díky sociální demokracii minus jedna další funkce," sdělila.

 

 

O důvodech Prymulova odchodu se v médiích dlouho spekulovalo. Podle některých zdrojů se náměstek nesnesl s ministrem, v jednom z rozhovorů to naznačil i premiér Andrej Babiš (ANO), který místo vládního zmocněnce Prymulovi nabídl.

 

Ministerstvo zdravotnictví ale už dříve zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky, kterou Prymula nezískal a rozhodl se skončit. Sám pak prohlásil, že Vojtěch přišel s prověrkami proto, že se obává jeho popularit. To ale ministr odmítl, požaduje je prý od loňského dubna.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o nové pozici Prymuly:

TN.cz