Národní bezpečnostní úřad

Prymula už měl skončit kvůli špatné prověrce. Situaci teď chce sám řešit

Martin Klícha
Martin Klícha
14.5. 2020 10:49
Téma:

Do povědomí veřejnosti se při boji s koronavirem dostal epidemiolog Roman Prymula. Ten zastává pozici náměstka ministra zdravotnictví, s ministerstvem se chtěl rozloučit v půlce března, protože mu nebyla udělena bezpečnostní prověrka. Prymula uvedl, že bude zřejmě celou situaci řešit s úřadem, kterému to trvá až neuvěřitelně dlouho.

Epidemiolog a jeden z hlavních vládních stratégů v boji proti koronaviru Roman Prymula zastává pozici náměstka ministerstva zdravotnictví už od roku 2017. Do poloviny března byl termín, do kterého měl předložit bezpečnostní prověrku.

 

Celý díl pořadu Napřímo s Romanem Prymulou sí můžete pustit zde.

 

Tu ale Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) do termínu neschválil. Prymula následně v pořadu Napřímo uvedl, že v něm postup úřadu vyvolává údiv. "To je věc, která mě trochu překvapuje, protože už to dávno mělo být. Uvažuji, že to nějakým způsobem budu řešit," reagoval Roman Prymula.

 

V rozhovoru pro TV Nova Prymula vysvětlil, že skončit nemusí: "Tady je nějaká výjimka, takže já nemusím odcházet." Zarazila ho doba, kterou NBÚ k vyřízení bezpečnostní prověrky potřebuje.

 

 

NBÚ vydáním osvědčení garantuje, že u držitele prověrky nebyly zjištěny žádné skutečnosti, které by mu bránily mít přístup k utajovaným informacím nebo vykonávat citlivé činnosti.

 

"Lhůta pro provedení bezpečnostního řízení o vydání osvědčení fyzické osoby pro stupeň Důvěrné je 2 měsíce, Tajné 6 měsíců a Přísně tajné 9 měsíců," uvádí NBÚ na svých stránkách.
 

Poslechněte si, jak chce Roman Prymula řešit svou bezpečnostní prověrku: 

TN.cz