Má nového epidemiologa

Prymula odstaven? Ministr Vojtěch ho nevzal do nového expertního týmu

Téma:

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zřídil speciální epidemiologický tým složený z odborníků, kteří budou podrobně posuzovat důsledky rozvolnění současných opatření. Jeho náměstek, epidemiolog Roman Prymula, však součástí týmu není.

Šestičlenný tým pod vedením epidemiologa Rastislava Maďara už připravuje plán na postupný návrat k běžnému životu. Roman Prymula v něm ale chybí.

 

"Není to tak, že by pan profesor Prymula nebyl součástí, on se účastnil jednání toho týmu. Ovšem má jiné úkoly. Já potřebuji tento tým funkční, vedením jsem pověřil pana docenta Maďara, aby se skutečně věnoval naplno jenom tomuto tématu,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Na Prymulu se v posledních dnech snesla vlna kritiky, podle některých politiků děsí svými výroky veřejnost. "Já nejsem politik a musím vystupovat jako epidemiolog. Myslím si, že to, co je primární, je nějaký odborný názor, který by politici měli akceptovat, nebo ho odvrhnout,“ domnívá se epidemiolog a náměstek ministra Roman Prymula.

 

 

Třeba ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s některými názory Romana Prymuly nesouhlasí. Naposledy se kriticky vyjádřil k výroku o postupném promořování populace. "Termín promořování je velmi nešťastný termín a já ho používat nebudu,“ uvedl Hamáček.

 

"Rozhodně bych tu debatu nevedl v médiích, protože to má velmi negativní dopad na naše občany. Já sám jsem dostal desítky, stovky, možná tisíce zpráv, emailů a esemesek, kdy se občané samozřejmě obávají toho, co to je a co na ně chystáme,“ dodal Hamáček.

 

 

Podle prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera ale mají podobný názor jako Prymula i jiní odborníci. "Když se bavím s profesorem Prymulou, s panem rektorem Zimou i mnoha imunology z univerzity, tak jsem neslyšel odborně něco jiného, že by někdo říkal jiný názor,“ vysvětlil Roman Šmucler.

 

Hamáček i Prymula se ale shodují v jednom, slovním přestřelkám na sociálních sítích a prostřednictvím médií odzvonilo. Aktuální situaci budou prý řešit raději osobně.

Eliška Kopánková TN.cz