NAPŘÍMO

Roman Prymula: V ČR už se nakazily covidem-19 nejméně tři miliony lidí

Alena Zvěřinová
Alena Zvěřinová
Aktualizováno 20:25
3.2. 2021 10:56
Téma:

Poradce předsedy vlády a epidemiolog Roman Prymula dostal ve středu druhou dávku vakcíny proti koronaviru. Očkovací látku firem Pfizer/BioNTech mu aplikovali s odstupem 28 dnů od první dávky, řekl v pořadu TN.cz Napřímo.

Roman Prymula je přesvědčen, že covid-19 v ČR prodělalo mnohem víc lidí, než říkají statistiky. "Myslím si, že to jsou nejméně tři miliony," prohlásil ve středečním pořadu TN.cz Napřímo. Oficiální čísla přitom deklarují jen něco málo přes milion nakažených.

 

Prymula také poukázal na to, že k přenosu zmutovaného, rychleji se šířícího viru mezi lidmi stačí pouhých pár vteřin. "Když budeme sedět bez roušek a někdo kýchne, tak je větší pravděpodobnost, že se nakazíme," řekl. Původně přitom odborníci označovali za rizikový kontakt jen toho, kdo byl ve společnosti nakaženého nejméně 15 minut. 

 

 

Roman Prymula také řekl, že se v mnoha zemích včetně USA uvažuje o tom nosit několik roušek na obličeji současně. "Je řada variant, například kombinace textilní roušky a té klasické, chirurgické," uvedl.

 

Používání ruské vakcíny Sputnik v Evropě může být podle něj schváleno velmi rychle. "Je velký tlak ze strany Německa, aby tato vakcína byla posouzena Evropskou lékovou agenturou. I proto, že v Německu by měla být vyráběna," řekl exministr zdravotnictví. Uvědomuje si ale, že dostupných dat o bezpečnosti podávání této vakcíny zatím není mnoho.

 

 

Svůj případný návrat do křesla ministra zdravotnictví nezvažuje. "Musel bych si to hodně rozmýšlet, protože těch negativ je tam víc než pozitiv," připustil na opakované dotazy moderátora, jak by reagoval na případnou nabídku.

 

Na zásadní výroky Romana Prymuly se podívejte v reportáži TV Nova:

 

TN.cz