Záchranné akce v Bejrútu

Vedro, vlhkost, rozpálená zem. Záchranář popsal práci psů v Bejrútu

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Publikováno 8. 8. 2020
Téma:

Český tým záchranářů pokračuje už třetí den v záchranných pracích v libanonském Bejrútu. Během prohledávání trosek utrpěli zranění dva psi, kteří si pořezali tlapky. Po ošetření však oba mohli v práci pokračovat.

"Přestože psi měli ochranné botičky, ve dvou případech došlo ke zranění. Můj pes sklouzl a řízl se v místě nad onou botičkou. Nešlo to nijak ovlivnit,“ vysvětlil psovod Pavel Málek, který se účastní záchranné akce v Bejrútu.

 

Podle Málka došlo ve druhém případě právě k protržení botičky. Takže i když psi mají tlapky chráněné, ke zraněním dojít může. Zároveň potvrdil, že rány byly pouze lehčího charakteru a pro psy je to obrovská zkušenost.

 

"Práce je velmi náročná nejen pro nás, ale také pro psy. Problémem nejsou jen vysoké teploty, ale také vlhkost, na kterou psi nejsou zvyklí a jsou proto více unavení,“ řekl Málek.

 

Psovod také popsal, jak nasazení probíhá. "Trvá najednou přibližně deset minut. Pak psa stahujeme a nasazujeme dalšího. Musí pořádně odpočívat,“ tvrdí Málek.

 

Velkým problémem je podle Málka rozpálená zem - místy až na 50 °C. Nejen z tohoto důvodu nosí hafani ochranné botičky. Tým musí zároveň také hledat stinná místa, kde čtyřnohé záchranáře nechává odpočinout. Nesmí si totiž popálit tlapky.

 

 

Celý pátek pokračoval USAR tým ve vyhledávacích a záchranných pracích. Policejní mluvčí Nicole Studená potvrdila, že bezpečnostní situace v dané oblasti je stabilní. V centru města a v blízkosti vládních budov proběhly v noci demonstrace, ty však prý nemají na bezpečnost českého týmu vliv.

 

"Místo nasazení je v uzavřené oblasti pod kontrolou armády. Všichni členové týmu jsou v pořádku,“ ujistila v sobotu Studená.

 

GALERIE: Český tým USAR dorazil do Bejrútu

1
/
7
Zdroj: mzv.cz
Český tým USAR dorazil do Bejrútu - 4

TN.cz