koronavirus

Psi dokáží vycítit covid-19, mohli by tak pomáhat testovat ve školách

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
24.2. 2021 20:50
Téma:

Speciálně vycvičení psi umí vycítit onemocnění covid-19. Stačí pouze kousek látky, se kterou byli lidé v kontaktu. Psi by se mohli používat třeba v domovech důchodců anebo na základních školách. V jedné pražské základní škole si ve středu testování už vyzkoušeli.

Stačí prý tři týdny pravidelného výcviku a psi čichem rozpoznají onemocnění covid-19. Jejich úspěšnost dosahuje až 95 procent. "Ti psi reagují na ty pacienty, kteří nemají téměř žádný příznaky stejně jako na pacienty s příznaky," uvedl vedoucí projektu Gustav Hotový.

 

Nová metoda by výuku ve školách zdržela pouze o pár minut. Nutností je psům připravit vzorky pachů. "Je určitě důležité vybrat správné plemeno nebo správného jedince, který pro tu detekci bude vhodný," řekla cvičitelka psů Lenka Vlachová.

 

 

V každé trénovací lahvičce se ukrývají tři velké kusy sterilní gázy. A právě ta slouží k odběru vzorků. Dva kousky si děti dají pod oblečení, kde na kůži musí být dvacet minut. Poslední kousek odebere vzorky z dechu.

 

Po třech minutách děti látku z pod roušek vyndají a vrátí ji zpátky do sklenic. "Tahle metoda mi přijde rozhodně příjemnější než strkání špachtlí do nosu,“ nechala se slyšet třídní učitelka Kristýna Jakešová.

 

Výsledky jsou po odebrání vzorků známé během pár minut. Po oficiálním schválení by se psi dali využívat takřka všude.

Související témata:
jh TN.cz