Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

video výcvik psů s TN.cz

PSÍ SPECIÁL: Jak si pejska správně přiřadit K NOZE?

Zdroj: TN.cz

V minulých dílech našeho psího speciálu jsme pejska naučili přivolání i chůzi u nohy, chybí nám ale mezistupeň mezi těmito cviky, a tím je přiřazení psa k noze psovoda. A právě to si ukážeme dneska!

Chůze u nohy, kterou jsme si ukázali minule, je důležitou psí dovedností. Aby ale mohl pejsek poslušně jít vedle naší levé nohy, musíme ho tam nejdříve dostat. A to není vždy legrace. My jsme pro nácvik zvolili metodu obcházení psovoda, při které je pes neustále v přirozeném pohybu vpřed.

 

Existuje ještě druhý způsob přiřazení psa k noze. Profesionální trenér psů Adam Holeksa nám ale vysvětlil, proč je lepší zvolit pro začátek tuto variantu: "Myslím, že tento způsob je lehčí pro psy, protože tam jdou pořád rovně a nemusejí couvat," říká odborník.

 

 

V našem případě tedy psa za pomoci povelu "ke mně" posadíme před sebe, vyslovíme povel "k noze" a na pamlsek ho vedeme z pravé strany těsně za našimi patami až k levé noze, kde ho posadíme. "Je lepší začínat klidně bez vodítka a snažit se tam toho pejska dostat na pamlsek, netlačit na něj a netahat ho tam vodítkem," radí Adam Holeksa.

 

A že tam musí chtít pejsek jít dobrovolně, je u tohoto cviku naprosto klíčové: "V momentě, kdy ho tam začnete vodítkem tahat, tak se mu tam nebude chtít," vysvětluje Holeksa.

 

 

Na tento cvik je potřeba dostatek trpělivosti. Většinou trvá pár dní, než pes pochopí, co přesně po něm vlastně chceme. Ale výsledek pak stojí za to! A příště pokračujeme, tentokrát se budete moci těšit na populární povel "lehni".

TN.cz/Jakub Deml