netradiční obydlí

"Ptačí budky" pro lidi jsou obydlím budoucnosti. Mají tři patra

Mini domky na skále
Zdroj: Profimedia
Téma:

Skalní domky jsou připevněny ve výšce několika metrů nad zemí. I když jsou velmi malé, mají tři patra. Domky z dílny švédských architektů mají připomínat ptačí budky, po kterých získaly svůj název.

Domky na skalách nejsou určeny zájemcům, kteří mají strach z výšek. Tento unikátní projekt architektů Elisabetty Gabrielli a Pontuse Öhmana představuje netradiční bydlení budoucnosti.

 

Cíl architektů je jasný - vyřešit problémy s bydlením v přelidněných městech. Třípatrové domky jsou sice malé, ale dobře prostorově řešené - mají tři pokoje, kuchyni a obývací pokoj. "Snažili jsme se domek navrhnout tak, aby vypadal větší, než ve skutečnosti je," tvrdí architekti, kteří navrhli toto obydlí s velkými okny.

 

GALERIE: Mini domky na skále

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Mini domky na skále

 

S nápadem stavět skalní domky se inspirovali u ptáků. "Ptačí budka je jednoduchá, malá, funkční a nad zemí. My stavíme větší budky, ale pro lidi," řekli architekti.


 

"Nemusíme přece nutně stavět obydlí na zemi. Musíme se učit od zvířat, která svá hnízda staví například v korunách stromů, nebo i ve skalách. Lidé mohou dělat to stejné," dodali.

 

Architekti věří, že se jejich domky brzy stanou hitem a ze Švédka se rozšíří do celého světa. Především však do zemí, které mají hodně útesů.

has TN.cz