užiteční pomocníci

Ptačí budky pro vaši zahradu! Ptáci vám tak pomohou od škůdců

Ptačí budka
Zdroj: Profimedia
Téma:

Veselejší a užitečnější společníky nenajdete. Ptáci jsou navíc důležitou součástí ekosystému zahrady, protože pomáhají hubit hmyzí škůdce. V době hnízdění nanosí do zobáčků svých potomků tisíce mšic a housenek z vašich zahrad. A za to stojí obětovat i tu trochu úrody, kterou vám opeřenci příležitostně sežerou. Potřebují však ubytování – budky vyvěste už nyní.

Ptačí budku lze vyrobit z čehokoliv, ale čím víc splyne s přírodou, tím lépe. Navíc řada druhů ptáků hnízdí především ve stromových dutinách, ale jen některé si je dokážou samy vydlabat. Jiné jsou odkázány na výskyt stromů. Těch je však málo, a tak se může tzv. kmenová budka stát skvělým ptačím příbytkem.

 


Každá ptačí budka musí odpovídat způsobu života a zvyklostem opeřenců, jinak zůstane neobydlena. Je důležité, aby budka nebyla příliš zastíněna větvemi. Otvor má směřovat na východ nebo jihovýchod.

 

Špačkům dáváme budky do blízkosti polí a luk, pro sýkorky a rehky do zahrad a sadů. Budky by měli být vzdáleny od sebe minimálně 20m, aby nedocházelo ke sporům mezi páry, které hledají potravu pro mladé.

 

Ptačí domek z prken

Nejčastěji používaná je klasická prkenná budka, kterou si můžete poměrně snadno vyrobit i doma. Aby ptákům opravdu pomohla, musí mít vhodné rozměry a provedení, nesmí do ní zatékat, musí být bytelná a odolat i nepřízni počasí.

 

Prkna na její výrobu by měla být kolem 2 cm silná, aby byla budka pevná, v létě nepřehřívala a za jarních nocí neprochladla. Vnější strana budky by měla být do hladka opracovaná a ošetřená nátěrem v přírodních barvách, aby déle vydržela.

 

Vnitřek hladký být nesmí, pouze po přirozeně drsných stěnách se dostanou odrostlá mláďata na svou první cestu do světa. Řešením je neopracovaná strana prken, nebo dodatečně vytvořené příčné zářezy.


Budku je vhodné vyrábět z již vyschlého dřeva, které drží tvar.
Lepší je pracovat s vruty nežli s hřebíky. Měly by být 4-6 cm dlouhé. Dno by mělo být schované mezi stěnami budky, jinak by vzniklou spárou zatékalo. Střecha musí stěny přesahovat tak, aby do budky nezatékalo, sešikmení napomůže odtoku vody

 


Budky ze špalku

Vypadají krásně, ale je pracnější je vyrobit. Ptáci je navíc rádi vyhledávají. Musí ovšem splňovat stejné parametry jako budky ostatní, navíc mají kratší životnost. Nejsnáze tuto budku vyrobíte z dutého, zevnitř trouchnivého špalku. Dutinu stačí dočistit a špalek opatřit šikmou sklápěcí střechou, bezpečným dnem a také musíte zajistit otvor.

 

 

Zdravý špalek můžete vydlabat pomocí navrtávání, nebo po rozpůlení na dvě části, které se po vydlabání dutiny vrátí k sobě.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Úžasné VIDEO: Veverka vlétla mezi holuby jako bowlingová koule!

Související témata:
has TN.cz