H5N8

Ptačí chřipka v Česku! Nákaza se potvrdila u dvou uhynulých labutí

Martin Klícha
Martin Klícha
Aktualizováno 22. 1. 2021 12:53
21.1. 2021 17:34
Téma:

V Česku byl potvrzen výskyt ptačí chřipky. Nákaza se potvrdila u dvou labutí nalezených na Zlivickém rybníku na Písecku. Jedná se o subtyp H5N8 nebezpečný pro ptáky, přenos na člověka nebyl dosud zaznamenán. U volně žijících ptáků byla nákaza ptačí chřipkou v ČR naposledy potvrzena v roce 2017, v chovu drůbeže loni v únoru.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) je nyní nejdůležitější, aby se zamezilo šíření nákazy do chovů, chovatelé by proto podle něj měli z preventivních důvodů zabránit kontaktu volně žijících a domácích ptáků.

 

"Je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků," řekl Toman.

 

Ochranná opatření, jako je vymezení tříkilometrové kontrolní oblasti a desetikilometrové monitorovací oblasti kolem místa nálezu, se vyhlašují pouze v případě, že se jedná o subtyp H5N1, který může být nebezpečný pro člověka. I přesto provede Státní veterinární správa (SVS) v oblasti 10 kilometrů soupis chovů a kontrolu dodržování biologické bezpečnosti.

 

Drobnochovatelům doporučil ředitel SVS Zbyněk Semerád, aby chovanou drůbež drželi v uzavřených prostorech a chránili ji před kontaktem s volně žijícími ptáky. "Zároveň vyzýváme občany, aby v případě nálezu uhynulých volně žijících ptáků v této oblasti ptáky nesbírali, ale informovali o této skutečnosti místně příslušnou krajskou veterinární správu," dodal Semerád.

 

 

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Velmi často tak způsobí nákazu pozření kontaminovaného krmiva či vody znečištěné trusem. Těm chovatelům, kteří nemají možnost drůbež izolovat, doporučují odborníci proto krmivo a vodu umístit alespoň do nějakého přístřešku.

 

"Případné podezření na výskyt nákazy, což je zvýšený úhyn drůbeže, náhlý pokles snášky nebo příjmu krmiva, je třeba nahlásit na krajskou veterinární správu," sdělil mluvčí SVS Petr Vorlíček.

 

Ptačí chřipka Česko zasáhla i minulý rok. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz