MOJE ZEMĚ

Ptákem roku 2021 je káně lesní, pomocník v boji proti hrabošům!

Moje země - Káně lesní
Zdroj: Petr Muláček; petrmulacek.estranky.cz
Káně lesní
Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
4.2. 2021 12:01
Téma:

Káně je v Česku nejhojnějším dravcem. Je to druh, který se umí dokonale přizpůsobit životu v krajině pozměněné člověkem. Navíc je velmi účinným nástrojem na přemnožené hraboše. Možná i proto tento dravec získal ocenění Pták roku 2021, které uděluje Česká společnost ornitologická.

Veřejnost káně často přehlíží. Udělením titulu Pták roku chtějí tohoto dravce ornitologové lépe představit veřejnosti. Titul pták roku uděluje Česká společnost ornitologická (ČSO) obvykle druhům, které veřejnost zná ze svého okolí.

 

"V případě káně lesní tohle platí dvojnásob. Jde o našeho nejpočetnějšího dravce a každý, kdo alespoň občas vyjde do přírody, má možnost se s kání potkat, jak sedí na vyvýšených místech u silnice nebo loví na poli hraboše," říká k udělení titulu káni Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

 

 

Ornitologové zvolili ptákem roku dravého ptáka teprve potřetí od vzniku akce v roce 1992. "Poznávání dravců není mezi laickou veřejností rozšířené kvůli jejich malé početnosti a plachosti. Pro káni to ale neplatí, pozorovat ji může každý a ani ho to nebude stát velké úsilí. Žádný jiný dravec není lidem blíže než právě káně," vysvětluje Petr Voříšek, autor odborných publikací o káni z ČSO.

 

Díky hojnosti a rozšířenosti káně můžou lidé pozorovat život a chování dravců velmi snadno. "Mnozí lidé nemají možnost pozorovat orly a další volně žijící zvířata tak, jak je známe z dokumentárních filmů," říká Sean Walls, britský ornitolog, který se káni dlouhodobě věnuje.

 

 

Káně lesní je v Česku i v Evropě nejrozšířenějším a nejpočetnějším dravcem. "Podle posledních odhadů hnízdí v Česku 11 až 14 tisíc kání lesních. V Evropě se káně v době hnízdění vyskytuje na 78 % území. Žádný jiný dravec není rozšířenější a hojnější. A právě v tom je výjimečná," vysvětluje Voříšek.

 

Výhodou káně je také to, že dokáže potravu trávit efektivněji než někteří jiní draví ptáci. "Díky tomu, že má delší tenké střevo, dokáže ze stejného množství potravy absorbovat více živin než jiní dravci," říká Voříšek. Například v Anglii dokáže v zimě přežít jen na žížalách, i když jich musí zkonzumovat kolem stovky denně.

 

 

Nejčastěji se káně živí hlodavci, především hraboši a díky tomu je účinným pomocníkem zemědělců redukujícím stavy hrabošů při jejich gradaci. "V roce 2019 nám hraboši spásali pole. Zatloukli jsme na celé ploše několik desítek bidýlek,“ říká ekozemědělec Martin Hutař. Bidýlka obsadili dravci, zejména káni, a hraboši pak neměli šanci. 

 

Ze silných hraboších roků dokáží káně významně těžit. Naopak v letech, kdy je hrabošů méně, snášejí káně menší snůšky a mají vyšší hnízdní ztráty. Káně sice dokáží nedostatek hlodavců nahradit například lovem ptáčat a také hmyzu, plazů a obojživelníků, ale jejich tělesná stavba je především uzpůsobena pro lov malých pozemních obratlovců v otevřené krajině.

 

 

Proto je škoda, že vysoké početní stavy hrabošů z posledních dvou let byly řešeny i jejich trávením. Přitom pestrá krajina, kde jsou zastoupeny různé typy stanovišť poskytující útočiště bohatému společenstvu predátorů i jejich kořisti, je k výrazným výkyvům v počtech hrabošů méně náchylná.

 

Právě snaha člověka zasahovat do přirozeného koloběhu života hrabošů jedem je jedním z nebezpečí, kterým musí káně čelit. "Káně polyká hraboše vcelku, a když je otrávený, proniká jed i do jejího těla," říká Vermouzek.
 

 

Související témata:
TN.cz