Vaše téma

Oběti komunismu? Dneska je to mnohem horší, tvrdí Semelová

Téma:

Pozvání do pořadu Vaše téma přijala poslankyně za KSČM Marta Semelová. Odpovídala bude nejen na otázky Michaely Šmídové, ale i na divácké dotazy.

Anketa

Jste spokojeni s výkladem českých dějin 20. století na základních školách?

Hlasovalo 537 lidí.
Marta Semelová na sebe poslední dobou upozornila hlavně kontroverzními výroky na adresu Milady Horákové a Václava Havla. Sama se považuje za expertku na školství. Je totiž absolventkou pedagogické fakulty a dlouholetou učitelkou.

 

Působí i ve vrcholové politice. Je členkou KSČM. Od roku 2006 působí v zastupitelstvu Hlavního města Prahy, od roku 2010 i v Poslanecké sněmovně, tam je členkou Výboru pro sociální politiku a Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.

 

Jak hodnotí úroveň školních jídelen? Jak chce zařídit, aby ze škol zmizely nezdravé potraviny? Je potřeba přehodnotit výuku historie na českých školách? Učí se objektivně dějiny 20. století? Nezměnila by něco na svých výrocích o Václavu Havlovi? I na tyto otázky se ptala moderátorka Michaela Šmídová.

 

"Na našich školách je spousta různých automatů s předraženým sortimentem, jsou v nich brambůrky, cukrovinky. Myslím, že změna, aby tyto automaty ze škol zmizely, je žádoucí," komentuje Semelová novelu školského zákona.


Politici by se ovšem podle ní měli zabývat i tím, že řada dětí nemá dost peněz na to, aby mohly jíst ve školních jídelnách. "Je smutné, že takové děti u nás jsou," přemítá poslankyně.


Semelové vadí i to, že se historie na školách prý vyučuje jen jednostranně. "Na to si stěžují i odborníci a sami učitelé. Vadí mi i to, že na Národním muzeu visí portrét Václava Havla. Přece jen je to národní památka," říká Semelová, které prý vadí především to, že na Národním muzeu vůbec něco visí.


Semelové vadí i to, že Václav Havel podle ní napomohl rozpadu Československa, schvaloval bombardování v bývalé Jugoslávii a dovedl zemi do NATO.


Komunistická poslankyně si prý stále stojí za svými slovy, že Milada Horáková se ke všemu přiznala a stále si váží Klementa Gottwalda, kterému většina pamětníků nemůže přijít na jméno.


A odvádí řeč k tomu, že ji "víc zajímá, kolik obětí má současný režim". "Spousta lidí nevyjde s penězi, žije od výplaty k výplatě. Spousta seniorů se třeba musí stěhovat z Prahy, protože si nemůžou dovolit platit nájem," vysvětluje Semelová, podle které prý i přibývá sebevražd zoufalých občanů.


Pokud by Semelová mohla, dohlédla by prý na to, aby učitelé nebo zdravotní sestry dostávali vyšší platy. Uznává, že si jako poslankyně oproti práci učitelky velice polepšila, přesný plat ovšem neřekla.


Řeč přišla i na KLDR a na kontroverzní výstavu v sídle KSČM, která diktátorský režim vychvalovala. Semelová ovšem přiznala, že v KLDR nikdy nebyla a že ji lidská práva na Korejském poloostrově nezajímají. Odmítla se vyjádřit i k okupaci ze srpna 1968, kterou v minulosti schvalovala.


Semelové vadí, že ČSSD, která má ke komunistům programově z velkých stran nejblíže, se zavázala, že s KSČM nikdy na státní úrovni nebude spolupracovat. "To už je dnes překonané," míní poslankyně.

 

Všechny díly pořadu Vaše téma si můžete přehrát na této adrese.

TN.cz