Katastrofální výsledky kontroly

Půlka českých medů se falšuje! Barví je karamelem, šidí sladidly

Med
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Inspektoři kontrolovali české medy a dopadlo to katastrofálně! Pochybení zaznamenali u téměř poloviny z 25 testovaných vzorků. Šlo především o med, který koupili v menších prodejnách a na stáncích mimo tržiště.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) kontrolovala medy vyrobené nebo balené v Česku. Zaměřili se na to, z čeho je med vyráběn a jestli to koresponduje s původem uvedeným na obalu. Zkoumali také, jestli neobsahuje nějaké léky nebo něco jiného, co by tam být nemělo.

 

Pro analýzu v laboratoři odebrali 25 vzorků medu. "Odběr kontrolních vzorků inspektoři zajistili především v menších prodejnách maloobchodu a na stáncích mimo oficiální tržiště," uvedl mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

A výsledky byly přímo katastrofální! Neobstálo 12 z 25 testovaných vzorků, tedy téměř polovina. Nejčastěji byl med vyroben z něčeho jiného, případně pocházel z jiné země, než tvrdila etiketa. Bylo tam také méně enzymu diastáza, který svědčí o ředění nebo neodborném zacházení s medem.

 

U některých produktů také kontrola v medu objevila vyšší obsah hydroxymethylfurfuralu, který indikuje jeho znehodnocení, vypovídá o postupu při zpracování a o stáří medu. Část byla ředěna karamelem, aby měl med tmavší barvu, další zase obsahovaly cizí cukr.

 

 

Inspektoři kontrolovali také medy, které se prodávají přes internet. Objednali si Dědečkův med, který dříve museli stáhnout z prodeje kvůli tomu, že obsahoval antibiotika. I ve vzorku, který koupili kontroloři, se vyskytovala. Šlo o šarže s datem spotřeby 27. 8. 2018 a 4. 9. 2018.

 

Všechny nevyhovující šarže už se nesmí prodávat a hříšníci dostanou pokutu. "Výsledek kontrolní akce ukázal na přetrvávající problémy s jakostí medu v tuzemské tržní síti a SZPI proto kontrole tohoto segmentu bude nadále věnovat zvýšenou pozornost," uzavřel Kopřiva.

 

Podívejte se, které medy jsou šizené:

 

*V = vyhověl kontrole, N = nevyhověl

Související témata:
epa TN.cz