Zdivočelá země

Puma a stádo bizonů na útěku. Zemana čeká "divoká" Vysočina

Vysočina
Zdroj: Getty Images, ČTK
Miloš Zeman se chystá na prázdniny na Vysočině, v kraji je ale na útěku stádo bizonů a puma! Ilustrační koláž
Téma:

V posledních dnech se o Vysočině mluví víc než obvykle. Nejčastěji kvůli útěkům zvířat, která si volně běhají po tamní krajině, jako by se nechumelilo. Ale Miloš Zeman se očividně nebojí, když se rozhodl zdivočelý kraj navštívit. Zahlédne pumu nebo bizony?

Prezident v úterý zahájil třídenní cestu po Vysočině, kde dostává od místních dárkové koše i spousty otázek. Okružní jízdu zakončí v Novém Veselí, kde má "chalupu" a společně s manželkou tam stráví několik dnů dovolené. Kromě pracovních povinností se tak bude moci věnovat i svým oblíbeným koníčkům. Mnoho lidí předpokládá, že si nenechá ujít koupání v novoveselském rybníku, na kterém se rád opaluje v nafukovacím žlutém člunu.

 

Je ovšem možné, že Zemanova cesta po Vysočině bude poněkud dobrodružnější, než bylo původně v plánu. Může to být totiž právě hlava státu, která spatří zdivočelé zvíře na útěku.

 

Teprve nedávno se místní dozvěděli, že na Vysočinu připutovala puma, která utekla z Jindřichohradecka. Divoké zvíře se zatím odchytit nepovedlo, a tak mohou být obyvatelé v nebezpečí.


"Sama od sebe by puma, pokud nebude v ohrožení, neměla na člověka zaútočit, je totiž plachá,“ řekl zoolog Richard Viduna. Vzhledem k tomu, že se majitel ztracené pumy nepřihlásil, může se jednat o nelegálně chované zvíře. Snad se tedy se šelmou nestřetne prezident během  jedné ze svých procházek.

 

 

O pořádný poprask se nepostarala ale jen puma. Pokud uvidíte při cestě po Vysočině zdivočelé bizony, jak si v klidu běhají třeba po lese, neděste se.


Tito velcí sudokopytníci utekli z farmy na Dačicku a jejich odchyt je zatím také neúspěšný. A podle zdejšího odboru životního prostředí utekly i březí samice. A neexistuje zákon, jak s takovýmto zvířetem zacházet. "Je tady díra v zákonech. My ani veterinární správa nemůžeme nařizovat odstřel," řekl Jiří Müller z dačického odboru životního prostředí.

 

Více o návštěvě prezidenta na Vysočině v reportáži:

bk TN.cz