Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Anketa Tradiční žebříček

Šéf Al-Káidy mezi nejmocnějšími lidmi planety! Kdo je první?

Putin, Trump, Merkelová, Zawahiri
Zdroj: tn.cz / profimedia.cz

Časopis Forbes zveřejnil seznam 74 nejvlivnějších osobností za rok 2016. Ruský prezident Vladimir Putin se umístil na prvním místě, následovaný nastávajícím americkým prezidentem Donaldem Trumpem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. V žebříčku se umístili nejen politici, ale také hlavy největších firem a organizací na světě. Šokovalo i umístění šéfa Al-Káidy nebo Kim Čong-una.

Anketa

Kdo je podle vás nejmocnější osobnost roku 2016?

Hlasovalo 195 lidí.
Putin se stal nejmocnějším člověkem světa už počtvrté za sebou. V letošním roce se jeho politika dotkla téměř každé světově významné události, od problémů v samotném Rusku, přes konflikty v Sýrii, až po americké prezidentské volby, uvedl Forbes. S potenciálním spojencem v čele USA by mohla být jeho moc i v následujících letech neohrožená.


Skokanem roku se stal právě Donald Trump, nadcházející první americký prezident-miliardář. Za své vítězství v náročných volbách získal druhé místo. Hned za ním se umístila Angela Merkelová. 

 

  

Německá kancléřka si třetí místo podle časopisu zasloužila za náročnou politickou činnost, díky které musela ustát Brexit, sílící ruský vliv v Evropě i další milion migrantů, kteří přijeli do Německa. Forbes vyzdvihnul také to, že využila svou moc pro boj s Islámským státem a že na počátku roku 2016 byl německý rozpočet v přebytku 12,1 miliard eur.


Na čtvrtém místě skončil čínský prezident Si Ťin-pching, na pátém potom papež František díky svým výrokům, podle kterých mají kněží odpouštět ženám, které podstoupily potrat, stejně jako díky své snaze o zlepšení klimatu nebo vyřešení uprchlické krize.

 

Ještě stále současný americký prezident Barack Obama se umístil až na 48. místě. V žebříčku se objevili také nejznámější podnikatelé. Nejmladším z nich je Mark Zuckerberg, šéf a spoluzakladatel Facebooku. Spolu s ním se na seznamu objevili i Bill Gates (Microsoft), Jeff Bezos (Amazon.com) nebo třeba Tim Cook (Apple).

 

 

Mezi překvapivými jmény jsou letos vůdce teroristické organizace Al-Káida Ajman Zavahrí na 71. místě nebo diktátorský prezident Severní Koreje Kim Čong-un na 43. místě.

 
Forbes vytváří žebříček nejvlivnějších lidí od roku 2009. Každá osoba na seznamu připadá na 100 milionů obyvatel Země, počet vlivných lidí v žebříčku se tak od počátku zvýšil z 67 na současných 74. Časopis při výběru zohledňuje vliv daných osob na světové dění, stejně jako počet lidí a financí, které tyto osobnosti řídí.

 

 TOP 10 Nejmocnějších lidí podle časopisu Forbes
1. Vladimir Putin, ruský prezident
2. Donald Trump, nastávající americký prezident
3. Angela Merkelová, německá kancléřka
4. Si Ťin-pching, čínský prezident, generální tajemník ÚV Komunistické strany Číny
5. Papež František
6. Janet Yellen, šéfka amerického centrálního bankovního systému (Federální rezervní systém)
7. Bill Gates, spoluzakladatel Microsoftu, předseda představenstva
8. Larry Page, spoluzakladatel Google
9. Narendra Modi, indický premiér
10. Mark Zuckerberg, spoluzakladatel Facebooku, prezident a výkonný ředitel
 

Kdo je podle vás nejmocnější osobnost na světě? Hlasujte v anketě!

TN.cz / nor