Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Důvěra v politiky

Putin, nebo Trump? Průzkum ukázal, komu Češi věří více

Putin a Trump na jednání G20
Zdroj: Profimedia
Vladimir Putin a Donald Trump (archivní foto)

Češi podle průzkumu CVVM zaměřenému na vybrané světové politiky věří prezidentovi Miloši Zemanovi. Následuje slovenská hlava státu Andrej Kiska a maďarský premiér Viktor Orbán.

Prezidentu Zemanovi v průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyjádřilo podporu 50 % dotázaných, nedůvěřuje mu 43 % z nich. Kiskovi věří 44 % respondentů, Orbán se na třetí místo dostal s odstupem 10 procentních bodů.

 

Téměř všichni další politici už získali více vyjádření nedůvěry, než důvěry. Výjimkou je slovenský premiér Peter Pellegrini (23 % : 18 %), rakouský předseda vlády Sebastian Kurz (19 % : 16 %) a polský prezident Andrzej Duda (20 % : 20 %). Všechny tři ale respondenti spíše neznají.

 

Naopak nejvíce lidé nedůvěřují německé kancléřce Angele Merkelové - 70 % respondentů oproti 21 %, kteří jí věří. Následuje americký prezident Donald Trump (68 %), jeho ruský protějšek Vladimir Putin (67 %) a vůdce KLDR Kim Čong-un (66 %).

 

 

 

Nejméně důvěryhodný je pro respondenty nejvyšší íránský duchovní vůdce ajatolláh Sajjid Alí Chameneí, kterého ale 62 % lidí nezná. Počet respondentů, kteří zaškrtávali možnost "nezná" se mění s věkem, vzděláním i pohlavím - více tuto kolonku volili ženy.

 

 

Průzkum provádělo CVVM loni od 1. do 13. prosince. Zapojilo se do něj 1078 respondentů. Oproti dubnu roku 2018 výrazně vzrostla důvěra v případě Pellegriniho, Kisky, Orbána a Dudy, nedůvěra významně vzrostla u ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

epa TN.cz