Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.6. 2018 15:45
Rusko a Evropa

Putin: Nechceme EU rozeštvat, stojíme o jednotnou Evropu!

Vladimír Putin
Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimír Putin se skoro po roce chystá na pracovní cestu do západní Evropy. Krátce před svou návštěvou Rakouska se v rozhovoru pro televizi ORF nechal slyšet, že Rusko nechce Evropskou unii rozdělit, naopak prý stojí o sjednocený kontinent.

Putin prý také stojí o to, aby EU prosperovala. A důvod? Unie je podle něj pro Rusko hlavním ekonomickým partnerem. Nedávno znovuzvolený ruský prezident se v úterý sejde se svým rakouským protějškem a také dalšími politiky a podnikateli, píše BBC.

 

"Cím více je problémů v srdci Evropské unie, tím více potíží to znamená pro nás," řekl v interview doslova Putin. Ptroto je podle něj důležité, aby Evropa zůstala jednotná.

 

Je možné, že Putin doufá, že jeho smířlivá slova pomůžou se zrušením sankcí, které západní země na Rusko uvalily po anexi Krymu.

 

 

Podle BBC si je Putin moc dobře vědom napjatých vztahů mezi EU a Spojenými státy a hodlá tření využít ve svůj prospěch. Evropští politici sice stále zuří kvůli otravě agenta Sergeje Skripala, ale zároveň je Evropa výrazně závislá na ruském nerostném bohatství - například na zemním plynu.

pez TN.cz