nový zákon

Putin odstřihne své lidi od světa, Rusko bude mít vlastní internet

Téma:

Rusko chce mít vlastní internetovou síť. Prezident Vladimir Putin podepsal zákon o suverénním internetu, který má umožnit odpojení od celosvětové sítě. Podle kritiků tím posílí cenzuru v zemi. Zákon má začít platit už v listopadu, ale odborníci upozorňují, že účinně může fungovat až za mnoho let a nebo také nikdy.

Runet - tak Rusové přezdívají ruské části internetu. Ruská vláda chce její uživatele úplně odstřihnout od zbytku světa. Vladimir Putin svým podpisem stvrdil návrh zákona o suverénním runetu. "Úkolem této legislativy je, aby byl internet Rusům přístupný bez ohledu na domácí či zahraniční okolnosti," tvrdí ruský poslanec Leonid Levin.

 

Kreml prý chce chránit runet před kybernetickými a hackerskými útoky ze zahraničí. V zemi, kde jsou všechna velká média kontrolována státem, je globální síť jediným alespoň částečně svobodným prostředím.

 

"Třeba se k nám dostane méně té špíny, kterou nás teď zásobují zahraniční média. Otázkou tak je, zda v tom izolovaném internetu tak nebudeme ještě silnější," řekl poslanec Nikolaj Zemtsov.

 

Poskytovatelé internetového připojení budou s pomocí speciálních filtrů podrobně sledovat veškeré informační toky. O tom, co se k uživateli dostane a co nikoli, pak bude rozhodovat cenzurní úřad Roskomnadzor.

 

 

 

Na minimum má být zahraniční internetový provoz omezen do roku 2021. Dalším krokem by pak bylo v případě nutnosti odpojení runetu od celosvětové sítě.

 

"Monopolizace a koncentrace internetu povede k jeho degradaci. Mnohé technologie budou zakázány, protože z pohledu Federální služby bezpečnosti jim znemožňují občany kontrolovat. Lidé chápou, že tím bude jejich svoboda ještě více omezena. Pro mnohé Rusy je přitom internet klíčový," tvrdí předseda Libertariánské strany Ruska Sergej Bojko.

 

Podle kritiků je zákon snahou Kremlu Rusy kontrolovat i umlčet politické protesty proti vládě, kterých za poslední roky stále přibývá. Na rozvoj ruské autonomní sítě vyčlenil Kreml v přepočtu téměř sedm miliard korun.

Darja Stomatová, sei TN.cz