75 let od konce války

Místo velkolepé přehlídky slavil Putin téměř sám. Plán překazil koronavirus

Eva Pavelková
Eva Pavelková
9.5. 2020 12:11
Téma:

Rusko si připomnělo 75 let od konce 2. světové války. Původně plánovanou vojenskou přehlídku na Rudém náměsí nahradil kvůli epidemii koronaviru skromnější přelet stíhaček nad Moskvou. Prezident Vladimir Putin položil květiny k památníku a pronesl krátký projev.

Putin v proslovu vyzdvihl oběti, které přinesli vojáci ve Velké vlastenecké válce. "Naši veteráni bojovali na život a na smrt. A my budeme vždy rovni jejich jednotě a vytrvalosti. Víme a pevně věříme, že jsme neporazitelní, když stojíme při sobě," citoval jeho slova portál The Moscow Times.

 

Na výročí 75 let od konce druhé světové války plánoval ruský prezident rozsáhlé oslavy a velkolepou vojenskou přehlídku na Rudém náměstí v Moskvě, na kterou měl dorazit třeba i český prezident Miloš Zeman. Plány ale zhatila epidemie koronaviru, a tak zůstalo náměstí prázdné.

 

Místo zástupu vojáků tak Putin kráčel k hrobu neznámého vojína a věčnému plameni v Alexandrovské zahradě téměř sám. U památníku padlým vojákům se poklonil a položil k němu květiny. Poté následovala komorní přehlídka vojenské stráže a přelet stíhaček nad Kremlem.

 

 

Ruský prezident ve svém projevu přímo pandemii nezmínil, prohlásil však, že země oslaví vítězství nad nacistickým Německem později a "patřičným způsobem". Rusko patří mezi nejvíce postižené země v Evropě, počet nakažených každým dnem stoupá po tisících.

 

GALERIE: Oslavy výročí konce války v Moskvě

1
/
4
Zdroj: Profimedia
Oslavy výročí konce války v Moskvě - 1

Státy po celém světě si včera i dnes připomínaly konec druhé světové války. Oslavy byly letos omezené kvůli pandemii koronaviru. Výjimku tvoří Bělorusko. Uspořádalo obrovskou vojenskou přehlídku, při které nechyběly tisíce vojáků, tanky nebo stíhačky:

 

TN.cz