Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

vojenská pomoc

Putin rozprávěl s občany v televizi. Promluvil i o vztahu se Zemanem

Zdroj: TV Nova

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes přes televizní obrazovku podělil se spoluobčany o naději na optimistické vyhlídky do budoucna a ujistil je, že země kráčí "absolutně správnou cestou". Přesně měsíc po zahájení svého čtvrtého prezidentského mandátu kremelský šéf komentoval problémy s ruskou zdravotní péčí, komunálními službami, vzděláváním, důchodovou reformou nebo ochranou životního prostředí. Hovořil rovněž o operacích ruské armády v Sýrii, o protiruských sankcích Západu a blížícím se fotbalovém šampionátu, který Rusko hostí.

Každoroční televizní pořad, který se za posledních téměř dvacet let stal pevnou součástí prezidentovy image, se týkal hlavně vnitropolitických témat a životní úrovně Rusů. Oproti minulým letům byl Putin ve studiu jen se dvěma komentátory centrální televize, bez zástupců veřejnosti. Měl zato možnost přímo kontaktovat členy vlády nebo gubernátory, aby jim dotazy adresoval nebo je vyzval k okamžité nápravě nedostatků.

 

Beseda s národem byla poznamenána nervozitou kolem prudkého růstu cen benzinu v Rusku. Prezident, očividně znepokojen stížnostmi, označil situaci za neudržitelnou, odůvodnil ji "chybnou státní regulací" a slíbil nápravu prostřednictvím připravených vládních rozhodnutí. Ministr energetiky Alexandr Novak v přímém vstupu slíbil Rusům daňový manévr a zmrazení velkoobchodních cen.

 

Televizní pořad se nemohl vyhnout blížícímu se fotbalovému mistrovství světa, které v jedenácti ruských městech začne příští týden. Putin ujistil veřejnost, že nově vybudované sportovní objekty sportovci a veřejnost neopustí ani po mistrovství. Pochválil přitom černomořské Soči, dějiště zimní olympiády v roce 2014, kde je údajně o využití sportovišť postaráno po celý rok.

 

 

Z aktivit na mezinárodním poli se ruský prezident soustředil hlavně na Sýrii. Řekl, že nasazení ruské armády na bojišti v této zemi bylo unikátní příležitostí prověřit stav ruských ozbrojených sil. Prezident přímo neodpověděl na dotaz diváků, kdy ruští vojáci ze Sýrie odejdou. "Nejde jen o vojáky, ale o dvě ruské základny Hmímím a Tartús. Naši vojáci jsou tam proto, aby chránili ruské zájmy v tomto významném regionu. Budou tam do té doby, dokud to bude pro Rusko výhodné," prohlásil Putin.

 

Šéf Kremlu podle očekávání kritizoval západní protiruské sankce. "Až naši partneři uvidí, že jejich kroky škodí všem, že budou muset ruské zájmy respektovat, sankce skončí," předpověděl.

 

 

Rozhodnutí USA zavést cla na hliník a ocel označil Putin za "faktické sankce". I západní politikové podle ruského prezidenta hovoří o tom, že Washington si nemůže osobovat právo na ovládnutí jiných zemí. Kreml prý Západ už před několika lety v tomto smyslu varoval. "Nikdo neudělal nic, aby tuto politiku zastavil. Tak to teď máme," prohlásil Putin s tím, že svět potřebuje "jasná pravidla globálního obchodu".

 

Ruský prezident se zmínil o případu Sergeje a Julije Skripalových, otrávených v Británii podle britských zdrojů jedem zvaným novičok. Podle Putina ale Skripalovi touto bojovou látkou otráveni nebyli, jinak by během minut či vteřin zemřeli. Rusko by mělo být připuštěno k vyšetřování případu, do té doby je těžké cokoli komentovat, řekl.

 

 

Putinova televizní prezentace měla jako každoročně i osobní rozměr. Prezident se divákům svěřil, že si nevybírá svého konkrétního nástupce, "rozhodne o něm ruský lid". S mnoha světovými státníky kremelský šéf udržuje přátelské vztahy, s nejvyššími představiteli Francie, Německa nebo Japonska si tyká. S Milošem Zemanem si ale vyká, protože český prezident je "přece jen starší".

ČTK