Volby v Rusku

Putinova strana vyhrála komunální volby, provázely je protesty i podvody

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Aktualizováno 12:48
9.9. 2019 12:05
Téma:

Volby do místních zastupitelstev v Rusku vyhrála opět strana Jednotné Rusko blízká prezidentu Vladimiru Putinovi. V Moskvě získala po sečtení více než 99 procent volebních okrsků 25 ze 45 křesel v zastupitelstvu. Jako druzí skončili komunisté se třinácti mandáty.

Masové protesty a nízká volební účast okolo sedmnácti procent, volby do místních zastupitelstev v Rusku provázela řada problémů.

 

Volby se uskutečnily ve více než osmdesáti regionech po celé federaci. Nejvíce pozornosti lidé i média věnovali hlasování v Moskvě, kde odvolil prezident Vladimir Putin i šéf opozice Alexej Navalnyj.

 

"Za úspěch budu považovat, když straně Jednotné Rusko klesnou preference. Minule mělo Jednotné Rusko čtyřicet z pětačtyřiceti mandátů. Kdyby obdrželi třeba jen o jeden méně, budu to považovat za úspěch," stanovil cíle opozice Navalnyj.

 

 

Navalného, stejně jako další opoziční kandidáty, úřady vyškrtly z volebních lístků. Před volbami u nich pak policie prováděla i domovní prohlídky. Také kvůli tomu během voleb probíhaly masové protesty.

 

I průběh voleb byl na řadě míst nestandardní. Řada lidí přinesla svědectví o podvodech:

 

Oblíbenost Jednotného Ruska před volbami klesla natolik, že členové strany často raději kandidovali samostatně jako nezávislí.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

vbo TN.cz