Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Další roztržka

Putinův návrh míru na Ukrajině je plánem okupace, míní USA

Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Nový mírový návrh ruského prezidenta Vladimira Putina k řešení krize na Ukrajině je jen plánem vojenské okupace a udržení území pod kontrolou proruských separatistů.

Dnes to podle agentury Reuters v Radě bezpečnosti OSN prohlásila americká velvyslankyně v této mezinárodní organizaci Samantha Powerová. O situaci na Ukrajině nyní jednají také ministři zahraničí Ruska, Ukrajiny, Francie a Německa, kteří se sešli v Berlíně.


"Plán usiluje o legalizaci územních zisků, kterých separatisté dosáhli v září, a také ruských vojáků a vybavení na území Ukrajiny," řekla Powerová. "Strhněme závoj Putinova mírového plánu a nazvěme ho tím, čím je - ruským okupačním plánem," řekla Powerová během zvláštního zasedání vrcholného orgánu OSN.


Mezitím dnes večer začala v Berlíně ministerská schůzka o Ukrajině. Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier na úvod jednání vyzval znesvářené strany, aby usilovaly o kompromis. "Mohu jen doufat a vyzvat všechny strany ke konstruktivním jednání, aby bylo dnes dosaženo výsledku," řekl podle DPA šéf německé diplomacie.


Rusko v Berlíně zastupuje ministr zahraničí Sergej Lavrov, Ukrajinu jeho kolega Pavlo Klimkin a z Paříže přicestoval francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.


Cílem rozhovorů je dohodnout se na způsobu naplnění loňských ujednání z Minska o klidu zbraní na východě Ukrajiny. V zemi se ale i přes příměří opět v posledních dnech rozhořely tvrdé boje, především pak o letiště v Doněcku.

tn.cz / ČTK