Vražda gorily

Pytlák oštěpem ubodal vzácnou gorilu. Prý se bránil, soud mu nevěří

Šimon Felenda
Šimon Felenda
Publikováno 31. 7. 2020
Téma:

Jedenáct let vězení za smrt gorily. Takový trest dostal pytlák, který v Ugandě oštěpem ubodal samce vzácné gorily horské. Alfa samec Rafiki měl smůlu, že se dostal ke skupině pytláků příliš blízko. Goril horských žije na světě pouze tisíc kusů.

Čtyři pytláci procházeli hustě zalesněným terénem národního parku Bwindy. Během lovu narazili na horskou gorilu - Rafikiho.

 

"Myslíme si, že jeden z pytláků zpanikařil, když Rafikiho uviděl, protože se nikdy ke gorile nedostal tak blízko. Samce zabil oštěpem. Údajně v sebeobraně. Podle mě by ho ale Rafiki nenapadl," říká veterinářka Gladys Kalema-Zikisokaová.

 

Tak hodnotí výpověď pachatele doktorka Zikusokaová. Muži nevěřil ani soud. "Vrchní soud v Kabale včera odsoudil Felixe Byamukamu na jedenáct let do vězení za zabití samce horské gorily, stříbrohřbetého Rafikiho," vzkázal soud přes twitter.

 

Rafiki byl gorilí alfa samec, tedy vůdce skupiny, kterým se říká právě stříbrohřbetý. Gorila v této pozici určuje, kam se skupina vydá a také ji má bránit. V posledních letech vzrostla populace těchto největších primátů na zemi na zhruba tisíc jedinců. O jejich záchranu bojují ochránci přírody desítky let.

 


 

Zalesněná oblast Bwindi je proslulá rozmanitostí zvířecích druhů. Mezi nimi tady žijí i ohrožené gorily horské. Do Ugandy se za nimi vydávají turisté z celého světa, aby se na vlastní oči přesvědčili o jejich majestátnosti.

 

Národní park Bwindi je společně s národním parkem Virunga poslední místo na zemi, kde gorily žijí. Jde o téměř neproniknutelné džungle kypící životem, které gorilám poskytují poslední útočiště.

Související témata:
drz TN.cz