Financování kompenzací

Řada radnic vyvěsila černý prapor. Tichý protest mohou utnout poslanci

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 26. 5. 2020
Téma:

Poslanci by měli v úterý projednávat zákony, které jim vrátil s úpravami Senát. Schválili odložení elektronické evidence tržeb (EET) do konce roku, senátoři ale navrhovali rok 2023.

Zákonodárci by měli hlasovat mimo jiné o financování třetího kompenzačního bonusu pro podnikatele. Podle vládní novely by měli společníci malých firem s ručením omezeným dostávat stejný příspěvek jako osoby samostatně výdělečně činné - 500 korun denně.

 

Senát ale zákon vrátil k přepracování, aby příspěvek nevypláceli ze svých rozpočtů kraje a obce. Ty by kvůli tomu přišly o více než 11 miliard korun. Řada měst a obcí se proto připojila k tichému protestu, který organizuje jejich svaz, a na radnice po celé zemi vyvěšují černou vlajku jako nesouhlas s vládní novelou.

 

 

Poslanci se zabývali také odkladem EET. Horní komora předlohu vrátila do Sněmovny s tím, aby se další odvětví k elektronické evidenci tržeb připojila až od července 2023. Jde například o řemeslníky, lékaře nebo advokáty. Poslanci ale senátory přehlasovali a EET tak bude odložená jen do konce tohoto roku.

 

Sněmovna se sešla v plném složení. V uplynulých dvou měsících se kvůli pandemii až na výjimky poslanci scházeli pouze v polovičním počtu.

epa TN.cz