PODEZŘELÝ ÚNIK

Radiace z východu děsí Pobaltí! Je to jen malé množství, tvrdí úřady

Nebezpečí radiace
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 29. 6. 2020
Téma:

Zvýšená radiace, která se objevila ve Skandinávii a Pobaltí, vyděsila tamní obyvatele. Zdrojem mělo být Rusko, to však jakékoliv pochybení odmítá.

O výskytu radiace na severu Evropy jednali v neděli zástupci Estonska, Finska, Litvy a Lotyšska. V ovzduší se objevily izotopy cesium-134, cesium-137 a ruthenium-103.


"Přestože úroveň přítomnosti těchto izotopů nepředstavuje pro lidi žádné ohrožení, je v zájmu naší země a v zájmu mezinárodní bezpečnosti určit průběh tohoto jevu, který má nepochybně svůj zdroj v lidské činnosti,“ uvedl podle portálu Polsat estonský ministr zahraničí Urmas Reinsalu.

 


"Uvolněné množství nepředstavuje žádné zdravotní ohrožení," uklidňoval rovněž estonský odborník Teet Koitjärv podle portálu Postimees. Estonsko je také v kontaktu s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (IAEA).

 

Oblast, odkud radiace může pocházet, je vyznačená oranžově:


"Litva je zcela bezpečná a sledujeme veškeré informace. Podle směru větru se mrak, který nesl malé množství radionuklidů, do Litvy nedostal," prohlásila podle litevského portálu lrytas.lt ředitelka Centra radiační ochrany (RSC) Ramunė Marija Stasiūnaitienėová.


Nizozemská agentura pro veřejné zdraví v pátek uvedla, že analýza severských dat odhalila, že radionuklidy se do této oblasti dostaly směrem ze západního Ruska. Podle vyjádření Rosenergoatomu, který spadá pod Rosatom, ruskou státní společnost se zaměřením na jadernou energii, z jaderných elektráren na západě Ruska nic neuniklo a neevidují žádné stížnosti.
 

Unikátní záběry vypalování lesů kolem Černobylu, v místě stoupla radiace. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz