počasí

Alpy pokryly metry sněhu. Lavina zasypala domy a auto, zavírají silnice

Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 17:56
6.12. 2020 17:01
Téma:

Zatímco v Česku není po sněhové nadílce ani památky, v rakouských Alpách řádí sněhová bouře. Situace byla natolik vážná, že v některých městech se dokonce pozastavilo testování na koronavirus. V Tyrolsku sníh zavalil čtyři domy, některé komunikace jsou kvůli počasí uzavřené. Úřady varují před lavinami, které hrozí nejen v Rakousku, ale také v Itálii a ve Švýcarsku.

"V některých částech Tyrolska napadlo v noci z pátku na sobotu 70 centimetrů sněhu a dalších 110 centimetrů se očekává v neděli,“ uvádí rakouská APA. Úřady proto v neděli vyhlásily pátý, tedy nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí.

 

Kvůli kluzkému sněhu a hrozícím lavinám uzavřeli v Rakousku některé silnice. V obou směrech je například neprůjezdná silnice mezi Ochsengartenem a Oetzem, nebo komunikace mezi obcí Gries im Sellrain a Praxmar.

 

Záběry z Heiligenblutu u Grossglockneru: 

 

Ve východním Tyrolsku bylo vlivem počasí bez proudu přibližně 500 domácností. V sobotu ohromné množství sněhu zavalilo v obci Prägraten am Grossvenediger čtyři domy a jedno auto. Podle policistů se nikomu nic nestalo. Vedoucí tyrolské horské služby Rudi Mair uvedl, že situace je však stále ještě optimální.

 

Sníh v Jižním Tyrolsku zaměstnává hasiče:

 

"Do karet nám nahrávají relativně vysoké teploty, které jsou i ve vyšších nadmořských výškách kolem 1500 metrů nad mořem,“ vysvětlil Mair. Díky tomu by tak laviny podle něj neměly mít takovou extrémně ničivou sílu.

 

 

Před lavinami varovaly také úřady ve Švýcarsku a Itálii. I zde totiž meteorologové předpovídají vydatné sněžení, které bude navíc doprovázet silný vítr. Kvůli sněhu musela být částečně uzavřena také dálnice v Brennerském průsmyku mezi Rakouskem a Itálií. Vlaky kvůli počasí nejezdí.

 


Odborníci očekávají, že by mohlo v polohách nad 100 metrů napadnout 30 až 40 centimetrů sněhu. Ten však bude rozfoukávat silný vítr, který bude dosahovat místy až 120 kilometrů za hodinu.

 

 

GALERIE: Přívaly sněhu v Tyrolsku

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Sníh v Tyrolsku - 4

TN.cz