extrémní počasí

Rakousko sužují laviny, sesuv půdy pohřbil dva lidi! Itálii zasáhlo tornádo

Extrémní počasí v Rakousku
Zdroj: Bergrettung Bad Gastein/ Land Südtirol
Rakousko sužuje extrémní počasí
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 18. 11. 2019
Téma:

Rakousko už od víkendu sužuje extrémní počasí - kvůli lavinám byla uzavřena řada škol a silnic, některá místa zasáhly záplavy a masivní sesuvy půdy. V lázeňském městě v Alpách sesuv zdemoloval dva domy a v jejich troskách pohřbil dvě ženy. Živelným pohromám čelí i Itálie - v Toskánsku řádilo silné tornádo, které po sobě zanechalo spoušť.

V noci na pondělí se sesunul svah v alpském lázeňském městě Bad Gastein, které vyhledávají lyžaři z celého světa. Proudy vody stékaly pod sněhem přímo do obydlené oblasti a zničily dva rodinné domy. Informovala o tom rakouská tisková agentura APA.

 

V každém z nich byla jedna žena - obě zůstaly uvězněné v troskách. Hasiči měli velké problémy s jejich vyproštěním, protože svah byl stále v pohybu. I jim samotným tak hrozilo velké nebezpečí. Jednu ženu se podařilo zachránit po chvíli. Podle hasičů utrpěla zranění, neuvedli ale jak vážná.

 

 

Druhá žena byla ve zničeném domě pohřbená dvě hodiny. S hasiči ale komunikovala, takže měli jistotu, že je naživu. I ji se nakonec podařilo z trosek dostat. Lidé z okolních domů byli kvůli přetrvávajícímu nebezpečí evakuováni.

 

 

Sesuvy půdy potrápily obyvatele Rakouska i na jiných místech. V řadě obcí v alpských oblastech v Korutanech voda a bláto poškodily domy a zavalily silnice. Hasiči museli uzavřít cesty a evakuovat lidi z několika okresů i kvůli záplavám. Mnoho škol muselo v pondělí zrušit výuku.

 

 

S extrémním počasím se potýká i další oblast Rakouska, a to Tyrolsko. Kromě sesuvů půdy a záplav ho trápí i laviny. Jedna uvěznila zhruba 250 hostů a zaměstnanců hotelu v oblasti Stubaiského ledovce, který je největší lyžařskou oblastí v Rakousku.

 

 

S živelnými pohromami bojuje také Itálie. Kvůli sesuvu půdy v Tyrolsku vykolejil vlak. Podle deníku La Repubblica se ale nikdo naštěstí nezranil. Mnoho silnic bylo v jižním Tyrolsku pro jistotu uzavřeno.

 

 

Další regiony stále sužují silné deště a prudký vítr. V neděli se městem Grosseto v Toskánsku prohnalo silné tornádo, které poškodilo tamní budovy a polámalo stromy. Řada měst i nadále bojuje se záplavami, mezi nimi například Benátky nebo Pisa.

 

Příval sněhu potrápil v posledních dnech řadu míst v Evropě. Na podrobnosti se podívejte v reportáži TV Nova.

sei