od listopadu

Rakousko napodruhé také zakázalo kouření v restauracích

Zákaz kouření
Zdroj: Getty Images
Téma:

Rakouský parlament v úterý schválil protikuřácký zákon, proti byla jen Svobodná strana Rakouska (FPÖ). V rakouských restauračních zařízeních začne zákaz platit od 1. listopadu tohoto roku.

Tímto zákonem se zakáže kouření na všech veřejných místech, kde jsou potraviny a nápoje vyráběny, zpracovávány, podávány nebo konzumovány. Vyloučeny z něj jsou pouze restaurační zahrádky.

 

Zákaz zasáhne třeba i hasičské bály a podobné slavnosti. Vztahuje se také na vodní dýmky a elektronické cigarety.

 

FPÖ byla jedinou stranou, která hlasovala proti tomuto návrhu a varovala před jakýmkoli zatížením hospodských. "Vypadá to, že puritáni, pokrytci a politicky korektní vyhráli dlouhý boj," kritizoval Wurm. "Dnes je politický den radosti," řekla oproti tomu šéfka SPÖ Pamela Rendi-Wagnerová a poděkovala zástupcům ÖVP za jejich práci. "Toto rozhodnutí zlepší zdraví stovek tisíc Rakušanů.“

 

 

"Děkujeme všem příznivcům, kteří nám pomohli na trnité cestě k tomuto zákonu," řekli iniciátoři protikuřácké petice rakouským médiím. "Bez podpory necelých 900 000 Rakušanů by to pravděpodobně nebylo možné," dodali.

 

Zákaz kouření už měl v Rakousku platit od 1. května předchozího roku. Nyní po neúspěchu rakouské koalice bude zaveden1. listopadu 2019.

ts TN.cz