Cyklovýlet

Rakouský Sölden: Když vás kolo omrzí, zkuste termální lázně

Téma:

Sölden je jedním z nejvěhlasnějších rakouských lyžařských středisek a letos se rozhodl nezůstávat pozadu ani v létě. Rozrůstá se tu síť singletrailů pro širokou veřejnost a jsou uzpůsobené tak, aby je sjel i úplný začátečník, ale zároveň tak, aby se na nich dosyta zabavil i zkušený biker. Třešinkou na dortu je večerní relaxace v termálech Aquadom s výhledem na hory.

Singletraily v Söldenu sice ještě všechny kompletně hotové nejsou, už teď se ale můžete na čtyřech svézt. Na všechny vás vyveze rychlá kabinková lanovka a po dlouhé době se poměr obrátil – nahoru jedete pár minut, dolů pak klidně tři čtvrtě hodiny. Kdyby se udělovala cena za nejlepší singletrail roku, vyhrál by to letos u mě jednoznačně Teäre Trail! Už jeho začátek vás prostě dostane – vlnitá a precizně propracovaná pěšina s nádherným výhledem vás s lehkostí vede po söldenských stráních.

 

Teäre trail je skvělý v tom, že tu nejsou žádné technické ani prudké úseky. Vyznačuje se výbornou plynulostí, tedy tzv. flow, takže nikde není potřeba přehnaně brzdit. Všechny zatáčky jsou propracované tak, abyste je mohli projet i ve větší rychlosti, a nikam vás to "nevyhodilo". V průběhu trailu najdete i lavičky na pauzu, takže váš sjezd může klidně mít výletní podobu a můžete dát sušenku s výhledem hned v několika fázích trailu.

 

Když byste byli ten typ, co raději něco techničtějšího s nějakým tím kořenem a kamenem, můžete zkusit Nene trail. Ten je o poznání těžší, zejména díky kamenitým úsekům, a určitě na něj vezměte celoodpružené kolo. Zážitek tu budete mít ale rozhodně z panenské horské krajiny a možná budete mít, stejně jako my, nutkání na každém místě s výhledem zastavovat a pořizovat fotky.

 

 

GALERIE: Cyklovýlet Sölden

1
/
50
Zdroj: Snow.cz/TN.cz
Cyklospeciál - rakouský Sölden - 1

 

V Söldenu můžete zkoušet i svoje první "poskočení" na kole. Na Zaahe Trailu najdete různé ke skočení určené překážky, které jsou ale uzpůsobené tak, abyste je přeskočili, aniž byste snad cokoli udělali. Jde o velmi dobře propracované překážky, ze kterých vás nebude mrazit strachem, ale naopak budou bavit i méně pokročilé.

 

Pokud se budete chtít svézt déle a šlápnout u toho i do kopce, můžete klidně vynechat kabinkovou lanovku a nahoru vyšlápnout po svých – je tu dost přístupových cest k horní stanici kabinky, a to i po asfaltové cestě. Od výstupu kabinky sjeďte první úsek Täere trailu a pak přejděte na cedulku Schölder trail a tady pojdete chvíli po singltrailu po vrstevnici a i mírně do kopce. Trail vás svede na asfaltovou cestu vedoucí na ledovec Rettenbach a naskytne se vám výhled na zasněženou sjezdovku Světového poháru.

 

 

Na asfaltce se dejte doprava do kopce po čísle cyklostezky 679, které se už držte po zbytek výletu. Po asfaltové cestě vyjedete nějakých 500 metrů a dáte se doprava na modrý trail Rettenbachalm, který vede po vrstevnici a není nikterak obtížný. Po chvíli dojedete na Sonnblick odkud je potřeba sjet pár set metrů po asfaltové cestě a záhy odbočujete doleva.

 

Stačí zkrátka po celou dobu sledovat cedulku s číslem 679 a nemůžete se ztratit. Druhá polovina cyklostezky je poznání techničtější, takže kdo si netroufá, může poslední část trailu dojet po šotolinové cestě, zkušenějším se bude líbit poctivý lesní trail s kořeny a kameny v poslední části výletu než se dojede do samotného Söldenu. Tip: vezměte si na pokladně malou mapičku s popisem všech tras, ať můžete traily na výletech různě kombinovat.

 

Singletraily vás v Söldenu dovedou většinou k nástupní stanici kabinkové lanovky, kde najdete i velmi pestrý pumptrack – nebo spíš tři pumptracky v jednom, jak umělý, tak dřevěný, tak hlinitý a trénují na něm děti i dospělí.

 

 

Máte-li s sebou děti, bude se jim líbit u horní stanice kabinkové lanovky, kde zatímco vy můžete popíjet na terase restaurace, děti mohou vesele dovádět na dětském hřišti s klouzačkou, houpačkami nebo lezeckou věží. Naopak dáte-li se od výstupu kabinky doprava směrem k trailům, najdete motorické hřiště, kde si děti můžou zkoušet různé balanční překážky a u toho se bavit. Parkem si klidně můžou projít i dospělí.

 

Po aktivně prožitém dni jsme si zajeli do Längenfeldu (10 minut od Söldenu) do termálních lázní Aquadome. Dobrou zprávou je, že pokud se v Söldenu ubytujete ve vybraných ubytovacích zařízení, obdržíte tzv. Ötztal Premium Card, která vám umožňuje tříhodinový vstup do termálů Aquadome zcela zdarma. Venkovní horké bazénky si můžete užívat s výhledem na západ slunce a klidně i ve slané vodě.

 

Ötztal Premium Card získáte například v hotelu Bergblick, který je blízko nástupní stanice kabinkové lanovky, takže na kole jste ráno za nějaké 2 minutky jízdy. Hotel nabízí pouze snídaně, takže na večeře se nabízí zajít si do víru honosného alpského městečka. Z každého pokoje hotelu máte výhled přímo na hory.

 


Související témata:
Andrea Drengubáková TN.cz