Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

skandál ve vídni

Rakousko čekají předčasné volby! Kancléř oznámil konec vlády

Kvůli skandálu rakouského vicekancléře a šéfa Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christina Stracheho čekají zemi předčasné volby. Kancléř Sebastian Kurz v sobotu večer oznámil, že o jejich vypsání v co nejbližším termínu požádal prezidenta Alexandera Van der Bellena a ukončil vládní spolupráci s FPÖ.

Kurz novinářům podle agentury APA řekl, že koalici své Rakouské lidové strany (ÖVP) s FPÖ při prvním pochybení nevypověděl. "Ale po včerejším (pátečním) videu musím zcela upřímně říci, že co je moc, to je moc," dodal premiér.

 

V pátek kolem Stracheho vypukl skandál poté, co německá média zveřejnila videonahrávku, na níž s údajnou příbuznou ruského oligarchy jedná o politické podporu výměnou za zajištění státních zakázek. Strache na dnešní tiskové konferenci mluvil o špinavé kampani a o cíleném politickém atentátu.

 

Strache také řekl, že ve funkci vicekancléře i stranického šéfa ho nahradí současný ministr dopravy Norbert Hofer, neúspěšný kandidát z posledních prezidentských voleb. Televize oe24 ale už dříve dnes uvedla, že kancléř Kurz odmítá, aby v kabinetu vystřídal Stracheho právě Hofer. Kurzovi lidovci si prý přejí předčasné volby.

 

FPÖ, do jejíhož čela se Strache postavil v roce 2005, je ve vládě s lidovci od předloňského prosince.

 

Video s rakouským vicekancléřem a šéfem protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinzem-Christianem Strachem začalo podle listu Kurier prověřovat rakouské státní zastupitelství. Strache na záznamu, o němž v pátek informovala německá média, mluví mimo jiné o nelegálních finančních příspěvcích pro svou stranu. S údajnou příbuznou ruského oligarchy na něm také domlouvá podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

 

 

Na videu natočeném údajně v roce 2017 na Ibize vysvětluje Strache Rusce, že jeho strana od některých jednotlivců dostala podporu ve výši 500.000 eur až dvou milionů eur, která přitom nešla přímo do pokladny FPÖ, ale spřízněným organizacím. To by podle německého magazínu Spiegel bylo v rozporu s rakouskými zákony.

 

I proto video nyní prověřuje prokuratura, která si už vyžádala celý více než šestihodinový záznam.

 

Nahrávce byla podle médií nabízena novinářům v minulosti už několikrát. Rakouské noviny Falter tvrdí, že o záznamu vědí od loňského roku. List Süddeutsche Zeitung video podle členky své redakce nakonec získal na USB disku, který mu nejmenovaný zdroj před několika týdny předal v jednom opuštěném hotelu.

 

Narážky na video, které tento pátek odstartovalo kauzu kolem končícího rakouského vicekancléře a šéfa protiimigrační Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Heinze-Christiana Stracheho, dělal už před více než měsícem německý satirik Jan Böhmermann. Spekuluje se proto, zda za ním nestojí právě on. Podobnými kousky je v Německu proslulý.

 

Böhmermann v dubnu dostal rakouskou televizní cenu Romy. Když za ni skrze telemost děkoval, řekl: "Povaluju se zrovna celkem zkoksovaný a nabitý Red-Bullem s pár obchodními přáteli z FPÖ ve vile ruského oligarchy na Ibize a vyjednávám o tom, jestli a jak bych mohl převzít (noviny) Kronen Zeitung a strhnout na sebe v Rakousku moc tvořit veřejné mínění."

 

Tehdy to ještě všichni přítomní považovali za vtip. Nyní se ale ukazuje, že šlo o poměrně přesný popis videa z roku 2017, na němž s údajnou příbuznou ruského oligarchy, která tvrdila, že chce investovat do Kronen Zeitung, Strache domlouval podporu své strany výměnou za zajištění státních zakázek.

 

To, že osmatřicetiletý satirik video musel znát, potvrdil i list Süddeutsche Zeitung, který o celé aféře v pátek spolu s magazínem Spiegel informoval. Deník uvedl, že existence videa byla zjevně známa celému okruhu lidí, k němuž patřil i Böhmermann.

 

Jestli za celou akcí komik stojí, ale není jasné. Böhmermann sám na otázku, zda zase připravil něco, za co ho lidé budou nesnášet, ve čtvrtek ve svém pořadu Neo Magazin Royal odpověděl: "To člověk zjistí často až poté. Pro mě je tohle normální vysílání. Je ale možné, že zítra bude hořet Rakousko. Nechte se překvapit."

 

O zapojení satirika do celé kauzy přemýšlí i Strache, který kvůli ní odejde z politických funkcí. "Ptám se také, jakou roli pan Böhmermann v této věci hraje," řekl dnes na tiskové konferenci k případu. Své chování na nahrávce označil za hloupé a za chybu. Zároveň ale hovořil o kampani proti své osobě.

 

Böhmermann se stal mezinárodně známým v roce 2016 po přednesu básně tvrdě kritické vůči tureckému prezidentovi Recepu Tayyipu Erdoganovi, kvůli níž následně čelil civilnímu i trestnímu řízení a kvůli které se ve spolkové republice dokonce měnily zákony. Dílo, které obsahovalo řadu vulgarismů, líčilo tureckého prezidenta jako člověka, který porušuje lidská práva, a také jako někoho, kdo provozuje sex se zvířaty či sleduje dětské porno.

ČTK