nepodceňujte příznaky

Rakovina očí nebolí, hrozí přitom hlavně v létě! Jak ji poznáte?

Vyšetření očí
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Stále více Čechů postihuje každý rok rakovina očí. Na vině je sluneční záření i životní styl. Její nebezpečí spočívá v tom, že zpočátku vůbec nebolí.

Zhoubný melanom se může objevit na povrchu oka, v oblasti víček a spojivek, ale i uvnitř oka. Onemocnění se nevyhýbá ani dětem, projevit se přitom může až o několik let později.

 

"Rakovina víček postihuje stejně muže i ženy. Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 45 let, ale může postihnout kteroukoliv věkovou kategorii. Riziko onemocnění melanomem je vyšší u geneticky disponovaných jedinců. Podle australských studií je za rizikový faktor považováno UV záření produkované prudkým slunečním světlem. Proti UV záření by měly být chráněny i děti, pokud jsou často na prudkém slunci," doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

 

V minulosti byl nitrooční melanom spíše raritou, dnes počet pacientů s tímto onemocněním stále roste. V Česku postihne každý rok 600 lidí. "Nejčastější příčinou je UV záření, jehož intenzita je nejvyšší v jarním a letním období. Na růstu počtu nemocných se také spolupodílí životní styl, kdy lidé tráví stále více času v uzavřených prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatkem denního světla tak dochází ke ztrátě přirozené pigmentace kůže a oka, která má ochrannou funkci," vysvětlila lékařka Silvie Ovesná.

 

 

Včasné odhalení onemocnění může zachránit zrak i život pacienta. Potíží je, že v počátečních stádiích nitrooční melanom nebolí. "V časném stadiu může být rakovina na povrchu oka relativně dobře odhalitelná, například změnou tvaru víček nebo oční štěrbiny, novotvary na víčkách nebo změnou barvy kůže a oka. Pokud však nádor vyrůstá uvnitř oka ze sítnice, může trvat i roky, než se projeví, například zhoršeným viděním nebo zastíněním zorného pole," řekl Stodůlka.

 

U melanomu větších rozměrů hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí. Proto jsou důležité preventivní oční prohlídky, které by měl člověk starší 40 let absolvovat jednou za dva roky. Pozdě objevený melanom může zapříčinit slepotu, a pokud metastázuje i do jiných orgánů, pak i smrt pacienta.

 

Vždy je proto důležité chránit oči a jejich okolí před nebezpečným slunečním zářením. Kůži víček je vhodné chránit krámy s vysokým ochranným faktorem a brýlemi s dostatečným filtrem. Neměli byste zapomínat ani na pokrývku hlavy s kšiltem, který chrání oči před prudkým sluncem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Utrápená Anna K.: Šílené následky kvůli rakovině!

Václav Noid Bárta o rakovině: Musí se to rychle řešit, a bude to dobré!

Související témata:
mom TN.cz