Vaše téma

Boj s rakovinou prsu: Žijte zdravě a pečlivě se samy vyšetřujte

Téma:

Vaše téma se tentokrát věnovalo rakovině, konkrétně rakovině prsu. Hostem moderátorky Marcely Škábové byla lékařka Alena Bílková. Mimo jiné doporučila nejlepší postup při samovyšetření nebo radu, jak nepřijít při chemoterapii o vlasy.

Anketa

Chodíte na preventivní prohlídky nebo děláte si samovyšetření?

Hlasovalo 272 lidí.
 Mamologie je lékařský obor, který se věnuje diagnostice a léčbě onemocnění prsu. Jednou z největších kapacit tohoto oboru v Česku je MUDr. Alena Bílková, která má s touto problematikou dlouhodobé zkušenosti. V pořadu Vaše téma odpovídala na otázky modeátorky Marcely Škábové i ty vaše.

 

Žádná stoprocentní prevence proti rakovině prsu neexistuje, i přesto by měly ženy dbát na životospráva, která je při ochraně zdraví nejdůležitější. "Nejjednodušším a nejzdravějším pohybem je chůze," doporučuje doktorka Bílková. "U jídla dbát především na smíšenou stravu a vyhýbat se potravinám s přidanými látkami."

 

Od 45 let mají ženy jednou za 2 roky nárok na mamografické vyšetření, které hradí pojišťovna. I když není mamografie pro ženy příjemná, většinu z nich nebolí a je velice důležitá. Pokud není na snímcích něco v pořádku, jde žena ještě na ultrazvuk a případně na biopsii.

 

Samovyšetření by měla žena vykonávat jednou za měsíc. "U mladších žen je samovyšetření nejlepší po menstruaci. Ty starší si mohou stanovit jeden den v měsíci a ten dodržovat," upozornila lékařka.

 

 

U samovyšetření si mají ženy dávat pozor na to, aby prohmataly celá prsa i jejich okolí a nezapomněly na podpažní jamky. Hmatem by měly hledat různé bulky, vklesliny a ztluštělou kůži. Měly by ale zapojit i zrak a prohlédnout bradavky, kůži nebo prádlo. S vyšetřením jim může pomoct i partner. Pokud si žena něco najde, neměla by otálet s návštěvou lékaře.

 

Pokud lékaři opravdu ženě najdou rakovinný nádor, je základní léčbou operace. Poté čeká pacientku ozařování a hormonální léčba. Kdyby byl nádor moc velký, zmenší se nejdříve chemoterapií.

 

Neexistuje žádná potravina nebo látka, která by zabránila vypadání vlasů po chemoterapii. Lékaři ale nabízí pacientkám speciální čepičku, kterou mají nasazenou po dobu ozařování. Čepice "zamrazí" vlasy, aby nevypadaly. Je to ale poměrně drahé, 1500 korun za jedno sezení.

 

 

Při léčbě je velice důležitá psychika pacientky. "Hlavní je podpora rodiny a kamarádek, které jí mohou pomoci. Významným faktorem je také podpora lékaře," uvádí doktorka Bílková. "Samozřejmě je možné nasadit i různé prostředky pro zklidnění a proti depresím," dodává.

 

MUDr. Alena Bílková, Ph.D. pracuje na pozici vedoucí lékařky Mammacentra. V minulosti působila i na mamografickém pracovišti ve FN KV a dlouhodobě působila jako odborná asistentka na Radiodiagnostické klinice 3. LF UK v Praze.

TN.cz