Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zákeřná nemoc

Rakovinu plic často odhalí pozdě! Lékaři chtějí preventivní screening

Ordinace
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto.

Karcinom plic odhalí pacienti většinou, až když je pozdě. Pomoci by mohl preventivní screening.

Ročně zemře na rakovinu plic přes 5000 lidí. Zákeřné onemocnění napadající plíce je zrádné v tom, že zpočátku jej lidé nepoznají a první příznaky, jako je kašel, únava nebo dušnost, přehlížejí. Na nemoc tak lékaři často přicházejí náhodně v rámci jiných vyšetření, z velké části už v pokročilých stadiích. Smutné statistiky Ústavu zdravotních informací a statistik (ÚZIS) potvrzují, že u 65 až 75 % pacientů s rakovinou plic již nelze nasadit léčbu, která by vedla k absolutnímu vyléčení.

 

Novou naději pro nemocné poskytuje imunoterapie, která pro boj s rakovinou využívá vlastní imunitní systém pacienta. Ani tou však nelze zajistit úplné vyléčení. Výrazně však prodlouží život nemocného a zlepší jeho kvalitu. Přestože se v léčbě v současnosti testuje několik nových přístupů, lékaři se shodují na tom, že zásadní jsou preventivní opatření.

 

Čeští lékaři by proto rádi po vzoru zahraničních kolegů zavedli preventivní screening plic u rizikových skupin lidí. Využívali by pro to metodu nízkovoltážní výpočetní tomografie. Zavedení screeningového programu do praxe zatím bohužel brání jeho vysoká cena.

 

 

K nejrizikovějším skupinám ohroženým rakovinou plic patří neoddiskutovatelně kuřáci. V rámci prevence by se lidé měli vyhýbat také místům, kde kouř vdechují pasivně. Jako u každého onemocnění i v případě rakoviny plic hraje důležitou roli zdravý životní styl zahrnující vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Své dýchací ústrojí bychom si měli doslova hýčkat. Jakékoli respirační onemocnění je proto důležité skutečně doléčit.
 

TN.cz