Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2018 21:40
chyby v programu

Rána pro podnikatele. ČR přišla o evropské dotace za 114 miliard

Zdroj: TV Nova

Evropská komise pozastavila Česku operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, který spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Důvodem opatření má být výsledek auditu, který v programu odhalil čtrnáctiprocentní chybovost. Problém se dotkne tisíců podnikatelů, Česko na delší čas přišlo o dotace za zhruba 114 miliard korun.

"Pozastavení programu odhadujeme v řádu měsíců,” řekla pro Lidové noviny (LN) mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová. Ministerstvo už pro firmy, kterých se problém týká, zajistilo e-mailové a telefonické horké linky.

 

Ministr Tomáš Hüner (ANO) pak zadal mimořádné kontroly a nevyloučil, že úřad podá trestní oznámení. "Cílem je zajistit, aby se situace neopakovala a Českou mohlo pokračovat v čerpání,” vysvětlil LN. Financování už schválených projektů zatím uhradí MPO z českých peněz.

 

Audit ministerstva financí odhalil chyby na konci loňského roku - a to zejména v nastavení pravidel pro podpořené projekty, které si dokážou vydělat samy. Podnikatelé měli předpokládaný čistý zisk odečíst od požadovaných peněz, což se ale v mnoha případech nestalo.

 

 

"Obecně lze říci, že chyba byla v komunikaci a organizaci práce. Rychlost a schopnost čerpat byly upřednostněny před řešením potenciálních potíží. Pokud někdo upozorňoval na možný problém, který sníží čerpání, byl označen za toho, kdo škodí systému,” uvedla Filipová. Viníka lze podle ní hledat ale až poté, co soud rozhodne, že vznikla škoda.

 

Podle LN vznikl problém už za bývalého vedení ministerstva průmyslu a obchodu, kdy byl náměstkem odpovědným za evropské fondy Tomáš Novotný. Toho přivedl někdejší ministr Jan Mládek (ČSSD). "Měli jsme rok předtím kontrolu Evropské komise, a ta dopadla pod dvě procenta chybovosti. Tlak na rychlost patří k práci, ale problémy se určitě nepřehlížely,” odmítl vinu Novotný.

lud TN.cz