Znepokojivá studie

Ranní ptáčata v ohrožení. Brzké vstávání zvyšuje riziko vážné nemoci!

Kdy je nejvhodnější vstávat?
Zdroj: Profimedia
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 21. 8. 2020
Téma:

Britští vědci odhalili nebezpečí, které hrozí lidem, kteří chodí spát se slepicemi a vstávají za kuropění. Objevili totiž spojitost mezi brzkým vstáváním a větším rizikem rozvoje Alzheimerovy choroby.

Tým vědců z univerzity Imperial College London vzal výzkum velmi zeširoka - zkoumal totiž více než půl milionu lidí, u nichž se zaměřil na genetickou analýzu a spánkové návyky.

 

A podle britského Daily Mailu zkoumání odhalilo, že lidé s dvojnásobnými genetickými předpoklady pro rozvoj Alzheimerovy choroby sami sebe častěji nazývali ranními ptáčaty. Také spali méně než další účastníci výzkumu.

 

Vědci nicméně zdůraznili, že to, že někdo vstává brzo, zároveň automaticky neznamená, že bude trpět demencí. A i když spánkové vzorce a návyky samy o sobě Alzheimera nezpůsobují, mohou být jedním z prvních varovných příznaků. Podle vědců to může být dané tím, že ty samé geny, které předurčují lidi k rozvoji demence, mohou zároveň ovlivňovat spánek.

 

 

"Pozorovali jsme, že lidé měli před tím, než se u nich choroba rozvinula, poruchy spánku. Ale nejsme si jisti, zda byly tyto poruchy projevem nemoci nebo jedním z prvních varovných příznaků," vysvětlil jeden z autorů studie Abbas Dehghan.

 

Posbíraná data podle něj však ukazují na druhou zmíněnou možnost. Hypotézu však podle něj bude potřeba ještě ověřit dalšími studiemi. Londýnští výzkumníci upřesnili, že většina lidí, které zkoumali, byla z Evropy a je tedy možné, že pro jiná etnika nejsou výsledky vypovídající.

TN.cz