změny počasí

Ráno mráz, odpoledne horko: Hrozí vážné nemoci, varuje lékařka

Téma:

Česko čeká hodně větrné pondělí, na horách dokonce může vítr dosahovat síly vichřice. Teploty budou velmi rozdílné - zatímco na západě bude jen kolem 10 stupňů, na jižní Moravě bude rtuť teploměru stoupat přes 20 stupňů. Právě prudké výkyvy počasí plní čekárny praktických lékařů nemocnými.

Ráno mrzne, odpoledne teploty připomínají babí léto. Lidský organismus na takové změny není zvyklý, a není tedy divu, že každý druhý má rýmu nebo ho bolí v krku. To potvrzují i praktičtí lékaři, kteří se v těchto dnech nezastaví.

 

"Lidé změny neberou na vědomí, pořád mají pocit, že je teplo, takže se pořádně neoblečou. Prudké změny a vítr způsobí nejen to, že lidé nastydnou, ale u kardiaků a u hypertoniků může začít kolísat tlak. Nejhorší jsou různá nastuzení, záněty dutin, záněty průdušek, angíny. Když lidé pořádně profouknou, mohou mít i záněty močových cest nebo i ledvin," upozornila praktická lékařka Irena Kudrnovská. Pošmourné počasí u lidí také vyvolává deprese.

 

 

Ideální je v těchto dnech tzv. vrstvení - obléknout se tak, aby vám ráno bylo teplo, ale odpoledne jste měli možnost si některou vrstvu oblečení vysvléct. "Hlavní je, aby se lidé nepotili. Když se pod zimní bundou zpotí, tak si ji rozepnou nebo sundají, zafouká studený vítr a oni znovu nastydnou," doplnila lékařka.

 

O chřipkovou epidemii se podle ní zatím nejedná, mezi pacienty převažují nachlazení a virózy. Ta pravá epidemie chřipky v Česku nejčastěji nastává v lednu a únoru. Stále je tak vhodná doba na očkování. "Pokud jsou lidé úplně zdraví, tak by se měli nechat přijít naočkovat. Očkovacích látek je dost. Očkovat naopak nesmíme ty, kteří mají rýmu, škrábe je v krku nebo kašlou. Měli by na vakcínu reakci. Až se uzdraví, ještě očkování v pohodě stihnou," popsala Kudrnovská.

 

V Česku hrozí vichřice

Teple obléct byste se měli i dnes a zítra. Meteorologové totiž vydali výstrahu před velmi silným větrem, která platí až do zítřejšího podvečera. "Během pondělního odpoledne bude na našem území zesilovat jihovýchodní až jižní vítr. Od pondělního večera do úterního odpoledne bude foukat na většině území, s výjimkou západní poloviny Čech, silný vítr 7 až 12 m/s s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), v oblasti Českomoravské vrchoviny a hor na severu Čech s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h), na hřebenech kolem 30 m/s (až 110 km/h). Vítr bude v průběhu úterního odpoledne od západu slábnout," přibližují meteorologové.

 

 

V platnosti jsou výstrahy:

 

Na jev: VELMI SILNÝ VÍTR (VYSOKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Středočeský:(BN,KH,)

Pardubický:(CR,PA,)

Královéhradecký:(TU,)

Liberecký:(JN,LB,SM,)

Vysočina:(HB,JI,PE,ZR,)

od pondělí 29.10.2018 17:00 do úterý 30.10.2018 17:00

 

Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Praha

Středočeský:(BE,KL,KO,ME,MB,NB,PV,PZ,PB,RA,)

Karlovarský

Plzeňský

Jihočeský:(CB,CK,PI,PT,ST,TA,)

Liberecký:(CL,)

Ústecký

od pondělí 29.10.2018 17:00 do úterý 30.10.2018 12:00

 

Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Jihočeský:(JH,)

Pardubický:(SY,UO,)

Královéhradecký:(HK,JC,NA,RK,)

Vysočina:(TR,)

Jihomoravský

od pondělí 29.10.2018 17:00 do úterý 30.10.2018 17:00

 

Na jev: SILNÝ VÍTR (NÍZKÝ STUPEŇ NEBEZPEČÍ):

Zlínský

Olomoucký

Moravskoslezský

od pondělí 29.10.2018 17:00 do úterý 30.10.2018 21:00

 

 

Podívejte se na předpověď počasí:

mom TN.cz