MOJE ZEMĚ

Rarita v Česku! Začal první přímý přenos z havraního hnízda

Skoumalová Tatiana
Tatiana Skoumalová
10.3. 2021 19:01
Téma:

Začal unikátní přímý přenos z hnízda havranů v Česku. Havrani se rozhodli hnízdit v centru města České Budějovice, a tak tam vznikl projekt na jejich pozorování. Vědci, ochránci zvířat a umělci chtějí zkoumat chování havranů a monitorovat jejich pohyb.

Jedinečný monitoring havranů zahájili tento týden vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, ochranáři z magistrátu města České Budějovice a umělci z kreativního centra Rabenštejnská 2020. Společně se dohodli, že budou dlouhodobě havrany sledovat, zkoumat jejich chování a monitorovat pohyb prostřednictvím kamer, vysílaček a značek.

 

Momentálně si havrani staví hnízda a postupně se chystají hnízdit a snášet vejce. Právě v tomto období přišlo organizátorům nejlepší pustit přímý přenos z jejich hnízda v centru Českých Budějovic, který najdete zde.

 

 

Výsledky zkoumání pak budou sloužit k tomu, aby lidé získali celistvý a atraktivní vhled do havraní komunity. Havrani totiž vyvolávají v lidech rozdílné emoce. "Tím, jak se více přibližují k lidským sídlům, mohou některé obyvatele obtěžovat hlukem a nepořádkem," říká ornitolog Petr Veselý. "Jiní lidé je zase radostně přijímají mezi své sousedy jako součást divoké přírody," dodává.

 

Veselý vede vědecký tým, který bude havrany sledovat a vysvětlovat chování těchto krkavcovitých ptáků. V první fázi budou vědci pozorovat společenské chování havranů kamerami a vysílačkami a následně budou provádět experimenty popisující jejich schopnosti přímo v centru města. 

 

 

Protože to, že havrani hnízdí a nocují přímo v centru města, je v Česku rarita. "I když vnímám, že se některým lidem jejich chování nemusí zamlouvat, jsem moc rád, že tu vznikla iniciativa, která bude život havranů lidem přibližovat, a lidé pak mohou havranům více porozumět," říká náměstek primátora Ivo Moravec.

 

Anketa

Máte rádi havrany?

Hlasovalo 129 lidí.

Havrani si vybrali pro své hnízdění v historickém centru města místo blízko Rabenštejnské věže. Asi protože tuší, že Rabe německy znamená havran či krkavec. Proto se také projekt jmenuje Raben Live.

 

 

David Veis z kreativního centra Rabenštejnská 2020 k tomu dodává: "Těším se, až budeme v létě otevírat Havraní náměstí a havrani budou váženými hosty v první řadě. Myslím, že si budeme rozumět, máme totiž podobnou mentalitu."

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz