To se jen tak nevidí

Rarita v kravíně na Náchodsku. Krávě se narodila trojčata

Téma:

Minimálně středoevropská rarita přišla před dvěma dny na svět v zemědělském družstvu v Polici nad Metují na Náchodsku. Jedné krávě se narodila trojčata. Podle zootechnika jsou telátka v naprostém pořádku.

Před kravínem nechal předseda za několik tisíc korun vztyčit dřevěný totem s podobiznami skotu a dvoumetrový talisman mu zanedlouho zařídil slávu po celém kraji.

 

"Dělám v zemědělství od roku 1989, od školy, a nepamatuju, že by se narodila trojčata," řekl TV Nova ekonom družstva Ludvík Doležal.

 

Máma podle zootechničky Lenky Krejcarové předvedla ukázkový porod. První telátko přišlo a svět bez pomoci. "S druhým klukem pomohli, třetí kluk se narodil taky sám," prozradila Krejcarová. Sourozenci mají na čele velmi podobnou skvrnu.

 

Telátka nikdy otce neuvidí a ostatně ho neviděla ani sama kráva, protože biologický materiál přicestoval ve zkumavce. "Otcem je býk NxB17," prozradila ošetřovatelka.

 

 

Trojčata jsou na světě jen dva dny a pro ošetřovatele byl porod nečekaným překvapením. "Při zjištění ultrazvukem našli jenom jedno telátko," dodala ošetřovatelka. Trojčata se u krav narodí v jednom z 30 000 případů. Oproti jiným stejně starým telatům mají zhruba poloviční váhu, ale to prý doženou.

 

Trojčata jsou středoevropským unikátem, nicméně východočeský region drží i ten světový. Jsou to dva roky, co se v Dřevši na Chrudimsku narodila čtyřčata. Jejich zasloužilá matka si vydobyla nečekané postavení - v kravíně ji nechají ošetřovatelé dožít.
 

vbo, Petr Brzek TN.cz