Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

druhá korupční kauza

Rath je kvůli korupci znovu u soudu. Přinesl obrázek hlemýždě

David Rath
Zdroj: ČTK
David Rath k soudu přinesl obrázek hlemýždě

Za přítomnosti většiny obžalovaných dnes u Krajského soudu v Praze začalo jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Obžaloba viní devět lidí a osm firem z uplácení a manipulací při zadávání veřejných zakázek Středočeského kraje a krajských nemocnic. Politik před začátkem zopakoval, že žádné úplatky nebral. Ani v odposleších o tom podle něj nejsou důkazy.

Bývalý hejtman také znovu upozornil na to, že se případ dostává k soudu až sedm let po pořízení odposlechů. "Za to by se měl někdo zodpovídat," prohlásil. K soudu si Rath přinesl transparent s obrázkem hlemýždě a nápisem prokurátor.

 

K soudu dorazila ústřední trojice celé kauzy - Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Kottová se svým manželem Petrem Kottem. Přišli také někdejší ředitel středočeské záchranné služby Martin Houdek, generální ředitel společnosti Metrostav Pavel Pilát a jeho podřízený Jiří Anděl. Omluvili se manažer zdravotnické firmy Puro-Klima Martin Jireš, šéf firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský a podnikatelka Lucie Novanská.

 

U soudu je i zástupce Středočeského kraje Petr Kohout. Kraj se k jednání připojil s náhradou škody. Podle současného vedení vznikla hejtmanství v souvislosti se zakázkou na rekonstrukci hostivického gymnázia škoda tři miliony korun. K samostatnému projednání vyloučila soudkyně Iva Říhová případ společnosti ML Compet, kterou vedla Novanská a která pro zadavatele pořádala některé tendry. Zástupci ostatních firem se buď dostavili, nebo omluvili.

 

 

Rath a Kottovi si podle obžaloby domlouvali úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun na nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle vyšetřovatelů přes 60 milionů korun. Obdrželi však 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.

 

Za přijetí úplatku je v druhé větvi kauzy obžalován ještě Houdek, který podle státního zástupce Jiřího Pražáka dostal 740.000 korun od vítěze tendru na dodání 48 sanitních vozů. Obžalobě z podplácení pak čelí Pilát, Jireš a Drážďanský. Anděl pak podle žalobce upravoval zadání veřejných zakázek a Novanská, která spolupracovala s Kottovou, machinace s tendry umožňovala.

 

Z firem stojí u soudu Aveza, ML Compet, Metrostav, Konstruktiva Branko, Puro-Klima, Hospimed, Jipe a Tenton. V případě společností se soud vrátí i k zakázkám už projednávaným při první části kauzy. Obžaloba se týká například i rekonstrukce zámku Buštěhrad či gymnázia Hostivice.

 

Rath byl v první části korupční kauzy středočeským krajským soudem nepravomocně odsouzen na 8,5 roku vězení. 

tn.cz / ČTK